fot. E. Sądej/Nasz Dziennik

Wielka Brytania: szpitale muszą być przygotowane na kolejny zamach

Brytyjskie szpitale muszą się przygotować na okoliczność nowego zamachu w nadchodzący weekend – wynika z instrukcji służby zdrowia, ujawnionych przez media. Dokumenty wskazują, że uruchomiono piąty poziom zagrożenia terrorystycznego. Formalnie oznacza to, że do ataku może dojść w każdej chwili.

Przygotowania mają rozpocząć główne szpitale na terenie Anglii, zajmujące się najpoważniejszymi urazami. W liście Chrisa Morana, jednego z dyrektorów brytyjskiej służby zdrowia podkreślono, że „istnieje wiele rzeczy, które (…) można zrobić, aby przygotować się na kolejny incydent”. Wymieniono wśród nich m.in. konieczność przygotowania planów zarządzania pacjentami, który ucierpią w wybuchach, zasad stosowania antybiotyków i radzenia sobie z infekcjami.

Drugi dokument, sygnowany przez innego dyrektora National Health Service, radzi, aby sprawdzono zapasy krwi i narzędzi medycznych. Zaleca też przygotowanie list pacjentów, którzy mogliby być zwolnieni ze szpitala w celu uzyskania większej liczby wolnych łóżek.

Brytyjskie szpitale, pierwszy raz od zamachów w Bombaju w 2008 roku, otrzymały wyraźne instrukcje, by przygotować się na możliwość zamachów. Rzecznik służby zdrowia, komentując opublikowane dokumenty, podkreślił, że uruchomiono „od dawna istniejące, wypróbowane i przetestowane procedury”. Dodał również, że listy nie były wysłane w oparciu o żadne informacje o konkretnym zagrożeniu. Nadchodzący weekend w Wielkiej Brytanii będzie miał aż trzy dni. Tradycyjnie ostatni poniedziałek maja będzie tam dniem wolnym od pracy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj