Większość uchodźców z Mariupola otrzymała Karty Stałego Pobytu

135 uchodźców z Mariupola, którzy byli ewakuowani z Ukrainy pod koniec ub. roku, otrzymało Karty Stałego Pobytu w Polsce. Dzięki dokumentowi mogą podjąć pracę i naukę, zarejestrować się jako bezrobotni oraz podróżować po krajach strefy Schengen.

Od listopada w ośrodkach w Rybakach i Łańsku (woj. warmińsko-mazurskie) przebywa grupa 188 uchodźców z Mariupola i Donbasu. Wobec 135 osób, które mają ważną Kartę Polaka, wydano decyzje dotyczące zezwolenia na pobyt stały w Polsce – podała PAP w poniedziałek dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie Agnieszka Boczkowska.

Pierwsza grupa 50 osób odebrała Kartę Stałego Pobytu w ubiegłym tygodniu, druga 46-osobowa grupa mieszkańców Rybak dokument odebrała w poniedziałek. Pozostali mieszkający w Łańsku odbiorą Kartę w najbliższych dniach.

Jak podkreśliła dyrektor Boczkowska, Karta Stałego Pobytu jest ważnym dokumentem, ponieważ legalizuje pobyt w Polsce. Dokument może mieć 10-letni termin ważności – podobnie jak dowód osobisty. Tak jak on podlega wymianie, jednak co ważne bez ponownego rozstrzygania prawa do pobytu.

Osoba z Kartą Stałego Pobytu może podjąć zatrudnienie bez konieczności ubiegania się o dodatkowe zezwolenie na pracę, może podjąć naukę i co jest bardzo ważne przy tej grupie, może zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Karta upoważnia także do odbywania podróży w krajach strefy Schengen do 90 dni – wyjaśniła Boczkowska.

Mieszkańcy Rybak, którzy odbierają Kartę Stałego Pobytu, muszą zwrócić Kartę Polaka, ponieważ ten dokument jest wydawany osobom mieszkającym zagranicą.

Jak podkreśliła dyr. Boczkowska Karta Polaka także umożliwiała podjęcie pracy, ale dodatkowo trzeba było mieć zezwolenie na pobyt, np. wizę.

W Rybakach mieszka także grupa 53 osób, które nie posiadają Karty Polaka. To członkowie rodzin, tych którzy mają ten dokument.

Osoby te legalizując swój pobyt w Polsce muszą przejść procedurę azylową. Chodzi o to, by mogły uzyskać pobyt stały i korzystać z przysługujących im przywilejów. Postępowanie azylowe prowadzi szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców – wyjaśniła Boczkowska. Po tym będą mogli ubiegać się o zezwolenie na pobyt stały.

Przebywająca od listopada ub. roku w ośrodku Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach grupa 188 osób z Mariupola i Donbasu jest drugą grupą uchodźców ze wschodniej Ukrainy.

Tak jak w przypadku pierwszej grupy podczas ponad sześciomiesięcznego pobytu w Rybakach i Łańsku i w oczekiwaniu na propozycję pracy i mieszkań, uczą się języka polskiego, a dzieci i młodzież uczęszcza do szkół.

Na stronie internetowej MSWiA jest zakładka – bank ofert dla uchodźców, do którego propozycje pracy i mieszkań mogą zgłaszać samorządy, instytucje i osoby prywatne.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl