fot. flickr.com

Większe wsparcie dla polskich firm

Firmy mogą liczyć na większe wsparcie z następnego budżetu Unii Europejskiej – zapowiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Priorytetem będzie finansowanie prac badawczo-rozwojowych.

Wspieranie innowacyjności polskich firm poprzez finansowanie prac badawczo-rozwojowych jest priorytetem w polityce spójności w tej perspektywie finansowej. W przyszłej perspektywie środków na ten cel ma być jeszcze więcej – akcentował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, podkreślając, że obecność Polski we Wspólnocie dała nam turbodoładowanie, dzięki czemu zaczęliśmy się szybciej rozwijać.

– Polska była na poziomie 40 proc. rozwoju w stosunku do średniej unijnej 30 lat temu w 1989 roku, jeżeli to zmierzymy Produktem Krajowym Brutto na mieszkańca. Dzisiaj to wynosi 70 proc. i już niedługo na koniec tej dekady zakładamy, że Polska osiągnie poziom 75 proc. średniej unijnej (…). Szacujemy, że fundusze europejskie odpowiadają za 16 – 17 proc, czyli około 1/6 tego procesu zbliżania się do UE, czyli procesów konwergencji – mówił szef resortu.

Za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, który wdraża instrumenty finansowe z obecnej perspektywy unijnej, do polskich firm trafiają znaczące sumy z Unii Europejskiej, m.in. na rozwój innowacji. Wartość innowacyjnych projektów inwestycyjnych, które otrzymają dofinansowanie z BGK, to ponad 13 mld zł.

– Bank Gospodarstwa Krajowego jest aktywny w dystrybucji pomocy unijnej poprzez tzw. instrumenty finansowe, z których najpopularniejsze są pożyczki, poręczenia, reporęczenia czy wejścia kapitałowe. Bank pełni rolę tzw. menadżera funduszu funduszy, co oznacza, że otrzymuje środki od samorządów wojewódzkich, które następnie przekazuje pośrednikom finansowym dzieląc na mniejsze kwoty, a ci pośrednicy docierają do przedsiębiorców zlokalizowanych w całej Polsce – wyjaśnił członek zarządu BGK Przemysław Cieszyński.

Bank Gospodarstwa Krajowego sukcesywnie rozwija swoją ofertę gwarancyjną dedykowaną dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw – wskazała Halina Wiśniewska, dyrektor departamentu gwarancji i poręczeń BGK.

– Obecnie mamy 4 produkty: są to gwarancje dla sektora kreatywnego i kultury; gwarancje dedykowane dla przedsiębiorców z sektora telekomunikacyjnego; gwarancje, które udzielamy w ramach programu COSME, Programu Junckera – gwarancji na warunkach rynkowych, które również finansują działalność bieżącą, jak i inwestycyjną oraz gwarancje biznesmax na wspieranie innowacyjnych firm – zaznaczyła dyrektor departamentu gwarancji i poręczeń.

Gwarancja Biznesmax jest bezpłatnym zabezpieczeniem spłaty kredytu, udzielanym przez BGK tym przedsiębiorcom, którzy w bankach komercyjnych chcą zaciągnąć kredyt na finansowanie projektów rozwojowych i badawczych. Pokrywa ona do 80 proc. wartości kredytu do maksymalnej kwoty 2,5 mln euro i nie jest objęta prowizją, a maksymalny okres gwarancji wynosi 20 lat.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl