Wiceprezes zarządu PGNiG: Kopalnie ropy naftowej i gazu ziemnego w woj. lubuskim i w Wielkopolsce będą rozbudowane

Kopalnie ropy naftowej i gazu ziemnego w województwie lubuskim i w Wielkopolsce będą rozbudowane. Tak wynika z zapowiedzi Łukasza Kroplewskiego, wiceprezesa zarządu ds. rozwoju Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Dzisiaj wygrywamy jako gazownicy, zwiększamy swoją produkcję wykorzystując do tego nowe technologie – powiedział wiceprezes zarządu do spraw rozwoju Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Rozbudowa kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego oraz nowe odwierty pozwolą zwiększyć możliwości produkcyjne – podkreślił Łukasz Kroplewski.

– Dzięki temu, że za moment rozbudujemy infrastrukturę – myślę tutaj o Polskiej Spółce Gazownictwa w Nowej Soli – w tamtejszej strefie ekonomicznej nie tylko będą mogli korzystać z tego cennego paliwa przedsiębiorcy, ale również mieszkańcy – wskazał wiceprezes zarządu ds. rozwoju PGNiG.

Bez Niżu Polskiego Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nie istnieje – dodał.

– Doskonale wiemy, że 2/3 krajowej produkcji gazu ziemnego pochodzi właśnie stąd. To blisko 2,5 mld m3 gazu ziemnego. Jeżeli chodzi o ropę naftową, to niemalże 95 proc., czyli 747 tys. ton rocznie – zwrócił uwagę Łukasz Kroplewski.

O wykonanych już pracach na rzecz nowych odwiertów w regionie kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego Lubiatów opowiedział Krzysztof Potera, dyrektor Oddziału Geologii i Eksploatacji w PGNiG SA.

– Głównie to polegało na tym, że odwierciliśmy dodatkowy otwór eksploatacyjny na złożu Międzychód i później w związku z tym, że na początku nie przewidywaliśmy takich wolumenów gazu na kopalni gazu ziemnego i ropy naftowej Lubiatów jest w tej chwili rozbudowywany – powiedział Krzysztof Potera.

Dzięki tym inwestycjom możliwe będzie uzyskanie dodatkowo prawie 74 mln m3 gazu rocznie – dodał.

Inwestycje mają przynieść wiele korzyści również w innych aspektach życia społecznego – wskazał Łukasz Kroplewski.

– Dzięki tym inwestycjom zyskują wszyscy. Po pierwsze, to są podatki, opłaty. Po drugie, różnorakie inicjatywy, w które zaangażowani są lokalni przedsiębiorcy wespół z nami. To ochrona środowiska, bo to ekologiczne paliwo, które spalają dziś elektrociepłownie w Gorzowie czy w Zielonej Górze właśnie sprawia, że mieszkańcom żyje się lepiej, żyje się zdrowiej. To po prostu się opłaca wszystkim – powiedział wiceprezes zarządu ds. rozwoju PGNiG.

Prace mają zostać wykonane do 2022 r.

TV Trwam News/RIRM

 

 

 

 

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl