PAP/EPA

Wicepremier Włoch: Obecna UE będzie skończona za pół roku

Włoski wicepremier Luigi Di Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd powiedział w sobotę w Rzymie, że Unia Europejska z obecnymi władzami będzie „skończona” za pół roku. Wyraził opinię, że majowe wybory do Parlamentu Europejskiego przyniosą polityczne „trzęsienie ziemi”.

 

Luigi Di Maio, minister rozwoju gospodarczego i pracy oraz polityczny lider antysystemowego ruchu w przemówieniu wygłoszonym na festynie krajowego związku rolników w Wiecznym Mieście oświadczył: „Nie przyszedłem tu, by podnosić głos przeciwko Unii, bo – powiedzmy prawdę – za pół roku obecna Europa będzie skończona”. Dodał, że UE z obecnymi władzami przetrwa „kilka miesięcy”.

 

Podkreślił, że po wyborach do PE dojdzie do takiego samego „trzęsienia ziemi, jakie przyniosły wybory we Włoszech” w marcu.

 

Następnie wicepremier oświadczył: „To zaś znaczy, że żądania, które były ignorowane i zdradzane, dotrą do Parlamentu Europejskiego z czterokrotnie większą siłą”.

 

W swym wystąpieniu Luigi Di Maio odniósł się do wysłanego w piątek do włoskiego rządu z Komisji Europejskiej listu, w którym wyrażone zostało zaniepokojenie planem budżetu z powodu odejścia od wcześniejszych ustaleń z UE. Niepokój budzi głównie prognozowany na przyszły rok deficyt na poziomie 2,4 proc. PKB.

 

„Spodziewaliśmy się, że ten projekt nie spodoba się w Brukseli. Teraz rozpoczyna się dialog z Komisją Europejską, ale jasne musi być to, że nie na mowy o zrobieniu kroku wstecz” – powiedział wicepremier Włoch.

 

PAP/RIRM

 

drukuj