Wicepremier Piotr Gliński udaje się do Szwajcarii

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński oraz wiceminister kultury Paweł Lewandowski udają się w poniedziałek z wizytą do Genewy, gdzie m.in. odwiedzą Bibliotekę ONZ oraz wezmą udział w otwarciu 58. sesji plenarnej Zgromadzenia Ogólnego WIPO.

Poniedziałkowa wizyta przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Szwajcarii rozpocznie się od odwiedzin Biblioteki ONZ w Pałacu Narodów w Genewie. Biblioteka została założona w 1919 r. jako biblioteka Ligi Narodów i jej zbiory zostały oficjalnie własnością ONZ w 1946 r.

Jak podał resort, „jest ona centralną biblioteką zarówno dla Biura ONZ w Genewie, jak też dla wyspecjalizowanych agencji ONZ oraz międzyrządowych i pozarządowych organizacji mających swoją siedzibę w Genewie”. Dodano, że jest także „najważniejszym źródłem informacji archiwalnej dla pracowników Stałych Przedstawicielstw przy ONZ oraz wielu badaczy”.

Szef i wiceszef MKiDN obejrzą w niej m.in. korespondencję ws. mapy ukazującej przebieg wschodniej granicy Polski ustalonej przez Traktat Ryski (1921) oraz decyzję Rady Ambasadorów ws. wschodniej granicy II Rzeczypospolitej (15 marca 1923); dokumenty ws. przesiedleń ludności pomiędzy Austrią a Polską po odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz prośby rządu RP o interwencję w sprawie przesiedleń prowadzonych przez rząd Austrii (m.in. kopię listu Ignacego Jana Paderewskiego); konwencję w sprawie niewolnictwa z 1926 r., ratyfikowaną przez Polskę 1 września 1930 roku; listy i zdjęcia Marii Skłodowskiej-Curie, a także zdjęcia Ignacego Jana Paderewskiego i Szymona Askenazego.

Następnie przedstawiciele resortu kultury wezmą udział w otwarciu 58. sesji plenarnej Zgromadzenia Ogólnego WIPO (Światowa Organizacja Własności Intelektualnej), gdzie szef MKiDN wygłosi przemówienie.

Kolejny punkt programu to otwarcie wystawy polskiego wzornictwa przemysłowego i wynalazków. Zaplanowano przemówienie wicepremiera Piotra Glińskiego.

Ostatni punkt wizyty w Szwajcarii to wizyta polskiej delegacji w Archiwum Międzynarodowego Czerwonego Krzyża oraz spotkanie z wiceprezydentem Międzynarodowego Czerwonego Krzyża Gilles’em Carbonnierem.

W archiwum Międzynarodowego Czerwonego Krzyża przechowywane są archiwa związane z działalnością MCP od 1863 r. – przede wszystkim dot. pracy humanitarnej podczas konfliktów zbrojnych. Szczególny nacisk jest kładziony na I i II wojnę światową, Wojnę Domową w Hiszpanii i współczesne konflikty zbrojne.

„Ciekawym polskim akcentem są przechowywane tam dokumenty na temat jeńców radzieckich w Polsce w latach 1919–1921. Cechą dokumentów wytworzonych przez pracowników organizacji międzynarodowych jest ich wysoka wiarygodność” – podało MKiDN.

Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) jest organizacją wyspecjalizowaną Narodów Zjednoczonych zajmującą się tworzeniem i koordynacją światowego systemu ochrony własności intelektualnej.

Zgromadzenie Ogólne WIPO to najważniejszy organ polityczny organizacji, określający strategiczne kierunki jej działalności oraz podejmujący wszystkie najważniejsze decyzje z tym związane (m.in. wybór Dyrektora Generalnego, zatwierdzanie budżetu, zapraszanie państw do wstąpienia do organizacji). Zgromadzenie Ogólne tworzy także komitety eksperckie, udziela im upoważnień do działania oraz przyjmuje sprawozdania z ich prac. Zbiera się raz do roku i jest jedynym forum WIPO, na którym państwa reprezentowane są przez przedstawicieli wyższego szczebla politycznego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl