fot. TT/P.Gliński

Wicepremier P. Gliński o Muzeum Czartoryskich: łączy przeszłość z przyszłością

W grudniu tego roku będziemy mogli przedstawić państwu coś wyjątkowego, coś, co jest połączeniem przeszłości i przyszłości – mówił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas poniedziałkowego briefingu dotyczącego postępu prac w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

– My, zakupując kolekcję Czartoryskich wraz z przyległościami, obiecaliśmy jak najszybsze otwarcie muzeum w Pałacu Czartoryskich, i to się sprawdza. W grudniu tego roku będziemy mogli przedstawić państwu coś wyjątkowego, coś, co jest połączeniem przeszłości i przyszłości – ta najcenniejsza polska kolekcja będzie w godny sposób prezentowana – mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas briefingu w Krakowie.

Muzeum Czartoryskich – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie – zgodnie z planami MNK ma być otwarte po generalnym remoncie. W grudniu 2016 r. kolekcja Czartoryskich została zakupiona przez państwo za 100 mln euro, liczy ok. 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych: książek, rękopisów, starodruków.

Szef resortu kultury przypomniał, że całość inwestycji wynosi 51 mln zł, a o jej powodzeniu decyduje „praca wybitnych specjalistów z Muzeum Narodowego w Krakowie”. Podkreślił również, że obecnie rozpoczyna się „ostatni etap tych prac, przygotowań do otwarcia Muzeum”.

– Mamy także na myśli następne etapy – po otwarciu Pałacu będziemy także myśleli, żeby klasztorek i Arsenał też przybrały odpowiednią formę i były odpowiednio wyremontowane – zaznaczył minister Piotr Gliński.

PAP/RIRM

drukuj