fot. PAP/Jakub Kamiński

Wicepremier P. Gliński: Działania Frljicia jako kuratora Malty mogły zagrozić zasadom współżycia społecznego

Działania chorwackiego reżysera Olivera Frljicia jako kuratora Malta Festival Poznań mogły zagrozić podstawowym zasadom współżycia społecznego – powiedział w czwartek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

W środę Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Skarb Państwa ma wypłacić Fundacji Malta, organizatorowi Malta Festival Poznań, 300 tys. zł dotacji wraz z odsetkami. Dotacji tej – mimo zawartej umowy – nie wypłaciło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na organizację imprezy w 2017 r. Wyrok jest nieprawomocny. Bezpośrednim powodem wstrzymania jej przez wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego był fakt, że jednym z kuratorów edycji festiwalu w 2017 r. był Oliver Frljić, chorwacki reżyser kontrowersyjnego spektaklu „Klątwa”.

Wicepremier Gliński, odnosząc się do wyroku sądu, powiedział, że „we wniosku o przyznanie środków zjawisko, wydarzenie, które ma być finansowane było opisane i tam m.in. były takie słowa, że jest to +inkluzywne wydarzenie społeczno-artystyczne, włączające odbiorcę w dialog i działanie, otwierające go na doświadczenie sztuki+. Jednym z wymienianych wtedy osób odpowiedzialnych za to wydarzenie, kuratorów był Oliver Frljić – znany prowokator artystyczny czy też ideolog pewnych działań z pogranicza sztuki, ideologii i polityki”.

Zwrócił uwagę, że umowa zawarta została w 2015 r., a po tym czasie „Frljić zarówno w swoich działaniach, jak i wypowiedziach wprost przedstawianych polskiej opinii publicznej, (…)dowodził, że nie interesują go inkluzywne wydarzenia społeczno-artystyczne włączające odbiorcę w dialog czy otwierające na doświadczenie sztuki, że jego rozumienie funkcjonowania w przestrzeni publicznej w związku z wydarzeniami, które mają charakter artystyczny czy paraartystyczny jest zupełnie inne”.

„Stwierdziliśmy, że działania te mogły zagrozić podstawowym zasadom współżycia społecznego. Obrona takich zasad jest obowiązkiem ministra kultury, zwłaszcza w kontekście wydarzeń masowych” – podkreślił szef MKiDN.

Dodał, że „oczywiście polski sąd ma prawo rozsądzić te kwestie według swojej miary jako sąd niezależny i niezawisły”.

„Gdy uzyskamy uzasadnienie, ministerstwo się ustosunkuje, podejmiemy decyzje, czy będziemy apelować czy też uznamy, że z punktu widzenia czysto prawnego nie ma to większego sensu” – poinformował Piotr Gliński.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl