Węgry: uroczystości 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Złożeniem wieńców pod tablicą upamiętniającą Józefa Piłsudskiego w Budapeszcie oraz poświęceniem jego popiersia rozpoczęły się w niedzielę w węgierskiej stolicy uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pod tablicą Piłsudskiego odśpiewano hymny Polski i Węgier, zaś ambasador Jerzy Snopek przypomniał wydarzenia, które poprzedziły odzyskanie przez Polskę niepodległości, wskazując, że choć marzyło o tym kilka pokoleń Polaków, nie dożyli tego dnia tacy piewcy wolności jak Adam Mickiewicz.

„Dzisiaj cieszymy się zarówno my, w kraju, jak i nasza Polonia za granicą, że wreszcie mimo rozmaitych kłopotów dzisiejszego dnia(…) możemy w stopniu godnym kraju niepodległego decydować o sobie, o swoim losie, o swoim dalszym rozwoju” – podkreślił ambasador.

Wieńce pod pomnikiem złożyli m.in. ambasador i dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska, przedstawiciele władz XII dzielnicy Budapesztu, gdzie znajduje się tablica, a także przedstawiciele licznie zgromadzonej Polonii węgierskiej, w tym samorządów narodowości polskiej, Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema i Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha.

Spod tablicy, która znajduje się w pobliżu ulicy Aurela Stromfelda (w latach 1936-1947 ulicy Piłsudskiego), uczestnicy obchodów udali się „Pociągiem Niepodległości”, czyli małą kolejką na kołach w biało-czerwonych barwach, do pobliskiego parku Gesztenyes, gdzie 26 września odsłonięto popiersie Piłsudskiego.

Punktualnie o godz. 12.00 odśpiewano hymn Polski z towarzyszeniem przybyłej z Polski kilkudziesięcioosobowej orkiestry dętej ze Szczucina.

Proboszcz katolickiej polskiej parafii personalnej w Budapeszcie, ksiądz Krzysztof Grzelak poświęcił popiersie Piłsudskiego, podkreślając, że „od tej postaci możemy uczyć się wartości, na których budowany był gmach naszej państwowości i narodowej tożsamości”.

„Tutaj możemy także usłyszeć i przyjąć szczególne słowa św. Jana Pawła II, abyśmy nigdy nie utracili tego wspaniałego duchowego dziedzictwa, któremu na imię Polska” – powiedział ks. Krzysztof Grzelak.

Jak zaznaczył, poprzez poświęcenie popiersia oddany został jednocześnie hołd „wszystkim naszym przodkom, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości” oraz „naszej historii”.

Asystę honorową obu uroczystości zapewnili członkowie polsko-węgierskiej grupy rekonstrukcji historycznej Legion Wysockiego, ubrani w mundury żołnierzy polskich z czasów I wojny światowej.

Na niedzielę zaplanowano jeszcze w Budapeszcie samochodowy Przejazd Niepodległości do Muzeum Wojskowości na Wzgórzu Zamkowym i zakończenie Sztafety Niepodległości, w ramach której w 24 miastach Węgier biegli przedstawiciele mniejszości polskiej.

Wieczorem w Kościele Macieja na wzgórzu zamkowym w Budzie odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji ojczyzny koncelebrowana przez biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Zadarkę, a obchody zamknie koncert organowy w tym kościele.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl