Węgry: Uchodźcy wsiadają do pociągów. Jadą do Niemiec i Austrii

Uchodźcom z ważnymi dokumentami i biletami, oczekującym na budapeszteńskim dworcu Keleti na możliwość wyjazdu z Węgier, umożliwiono w poniedziałek wejście do pociągów jadących do Austrii i Niemiec – informują węgierskie media.

Policja, która dotąd uniemożliwiała wyjazdy imigrantów, wycofała się z dworca Keleti i uchodźcy setkami wsiadają do pociągów. Wielu ustawia się w kolejce do kasy, aby kupić bilety. Władze węgierskie nie wypowiedziały się na razie na ten temat.

Wcześniej w poniedziałek rzecznik węgierskiego rządu Andras Giro-Szasz poinformował, że Budapeszt zwrócił się do Berlina o wyjaśnienie sytuacji prawnej w zakresie podróżowania nielegalnych imigrantów na obszarze UE. Rzecznik wskazywał, że zgodnie z zasadami Schengen migranci mogą opuścić Węgry tylko pod warunkiem, iż mają ważne dokumenty podróżne i wizę kraju docelowego. Egzekwowanie tych zasad sprawiło, że na budapeszteńskich dworcach kolejowych utknęło wielu migrantów.

Giro-Szasz powiedział, że Niemcy od kilku dni „bardziej permisywnie” podchodzą do nielegalnych imigrantów przybywających z Syrii i że wieść o tym ożywiła nadzieję wśród migrantów pragnących opuścić Węgry. Według rzecznika „sytuacja jest niejasna i nieprzejrzysta” i trudno z nią sobie radzić – pisze węgierska agencja prasowa MTI.

W odpowiedzi rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert podkreślił, że zgodnie z prawem unijnym migranci, którzy dostaną się na Węgry, tam muszą być rejestrowani i składać wnioski o azyl. Dodał, że nie ma żadnych „pociągów specjalnych”, którymi transportowano by migrantów z Węgier do Niemiec.

W niedzielę migranci na budapeszteńskim dworcu kolejowym Keleti zorganizowali protest. Skandowali po angielsku „Germany, Germany”, dając do zrozumienia, dokąd pragną się udać. Skarżyli się, że mają ważne bilety kolejowe do Niemiec, ale węgierska policja nie pozwala im wyjechać. Protestowali też – jak informuje MTI – przeciwko rejestrowaniu ich przez władze węgierskie oraz narzekali, że dostają za mało jedzenia – tylko jeden posiłek dziennie.

W ciągu ostatnich dwóch lat Węgry stały się jednym z głównych krajów tranzytowych w Unii Europejskiej dla migrantów, którzy usiłują dotrzeć do Austrii czy Niemiec. Większość pochodzi z Iraku, Afganistanu, Syrii czy Kosowa. W zeszłym tygodniu ok. 10 tysięcy z nich przedostało się na Węgry z Serbii. Na granicy rozmieszczono już ok. 1000 policjantów węgierskich, a kolejne 2 tysiące funkcjonariuszy z psami i na koniach ma patrolować granicę od początku września.

W tym roku Węgry zarejestrowały ponad 140 tysięcy migrantów, podczas gdy w ubiegłym roku było ich ok. 43 tysięcy. W 2012 roku do kraju dotarły tylko 2 tysiące migrantów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl