Węgry: Międzynarodowe seminarium z okazji Roku Kościuszki

Międzynarodowe seminarium naukowe z okazji obchodów Roku Tadeusza Kościuszki z udziałem specjalistów z Polski, Węgier i Stanów Zjednoczonych zorganizowano w środę w Muzeum Wojska w Budapeszcie. Mówiono m.in. o kulcie Kościuszki na Węgrzech.

Wśród tematów poruszanych podczas seminarium „Najczystszy syn wolności”, w którego otwarciu uczestniczyli m.in. ambasador Polski na Węgrzech Jerzy Snopek i charge d’affaires ambasady USA David J. Kostelancik, znalazły się takie jak np. republikanizm Kościuszki czy europejski wkład w rewolucję amerykańską.

O kulcie Kościuszki na Węgrzech mówił historyk i kulturoznawcza, przewodniczący polsko-węgierskiej komisji historycznej Węgierskiej Akademii Nauk Aron Petneki.

Jak podkreślił Aron Petneki w rozmowie z PAP, seminarium jest dobrą okazją do przypomnienia na Węgrzech postaci Kościuszki, którego kult rozwinął się pod koniec XVIII wieku i był bardzo silny w wieku XIX, ale potem wygasł.

Aron Petneki zaznaczył, że w związku z insurekcją kościuszkowską w 1794 r. nazwisko Kościuszki zaczęło być znane wśród inteligencji węgierskiej, która darzyła go ogromną sympatią. Po jego śmierci „każdy Węgier, który przyjeżdżał do Krakowa, szedł najpierw na Wawel, a potem na grób Kościuszki”. Kiedy zaś powstał w Krakowie jego kopiec, Węgrzy zabierali stamtąd do ojczyzny garstkę ziemi „jako symbol wolności”.

„W XIX wieku to Kościuszko jest największym i najbardziej znanym bohaterem polskim. Węgrzy piszą o nim i znają najważniejsze szczegóły jego życiorysu” – zaznaczył Aron Petneki.

Jak podkreślił, wielki poeta węgierski Sandor Petoefi, który był uczestnikiem powstania węgierskiego 1848 r. o niezależność od Cesarstwa Austriackiego, miał w swoim mieszkaniu na ścianach tylko portrety rewolucjonistów francuskich, a jedynym wyjątkiem był właśnie portret Kościuszki.

„Dla Petoefiego było ważne, że Kościuszko był republikaninem” – zaznaczył Aron Petneki.

Na Węgrzech Kościuszko był w tamtym okresie uznawany za „bohatera wolności, przy czym tę wolność interpretowano różnorako: od złotej wolności szlacheckiej aż po poważne reformy, a nawet rewolucję” – powiedział historyk.

Ostatnia wielka fala kultu Kościuszki była na Węgrzech związana z wystawieniem w 1896 r. „Panoramy Racławickiej” w Budapeszcie.

„Dzięki temu mieszkańcy bardzo dobrze poznali postać Kościuszki” – powiedział Aron Petneki.

Jego zdaniem obecnie postać Kościuszki jest na Węgrzech niezbyt znana.

„Warto wspomnieć o Kościuszce, żeby troszeczkę reaktywować tę pamięć” – powiedział, nawiązując do seminarium, zorganizowanego przez ambasady Polski i USA, Instytut Polski w Budapeszcie oraz węgierski Instytut i Muzeum Wojska.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl