Węgierskie odznaczenie dla ks. abp. Andrzeja Dzięgi

Ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński został uhonorowany wysokim węgierskim odznaczeniem państwowym. Wyróżnienie przyznawane jest za pogłębianie stosunków z Węgrami.

Ks. abp Andrzej Dzięga, który jest m.in. doktorem honoris causa Wydziału Teologicznego Katolickiego Uniwersytetu im. Petera Pazmanya w Budapeszcie, otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Zasługi. Wraz z nim uhonorowano tym odznaczeniem m.in. włoskiego kompozytora oraz obecną szefową fińskiego parlamentu. W uzasadnieniu podkreślono, że odznaczeni wiele uczynili dla stosunków swoich krajów z Węgrami oraz dla umocnienia kultury węgierskiej.

Ks. abp Andrzej Dzięga jest metropolitą szczecińsko-kamieńskim od 2009 r. Wcześniej od 2002 r. był biskupem diecezji sandomierskiej. Uzyskał doktorat nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego i od 1989 r. był pracownikiem naukowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Obecnie jest kierownikiem Katedry Prawa Rodzinnego i Praw Rodziny na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj