Wdzięczni za niestrudzoną posługę Jana Pawła II

Z o. Janem Królem CSsR posługującym w Radiu Maryja rozmawia Magdalena Palembas

W Centrum Polonia in Tertio Millennio w Toruniu powstaje świątynia pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II. Kościół rośnie w oczach. Na jakim etapie są obecnie prowadzone prace?

– Należy zaznaczyć, że budowa naszego kościoła w Toruniu przebiega bardzo sprawnie. Przypomnę tylko, że 20 czerwca 2012 roku odbyła się uroczystość poświęcenia placu pod budowę świątyni, a obecnie mamy już wzniesiony budynek. Zrealizowano już wiele prac wykończeniowych na zewnątrz, jak i wewnątrz kościoła. Wykonano m.in. instalacje elektryczne, niskoprądowe, sanitarne, grzewcze. Zostały wylane betonowe posadzki i położone tynki wszędzie tam, gdzie to przewiduje projekt. Na zewnątrz kościoła stoi dwadzieścia kapliczek, w których zostaną umieszczone marmurowe rzeźby przedstawiające wszystkie tajemnice Różańca. Ponadto plac wokół budynku utwardzono i już są przywożone granitowe płyty, które wkrótce będą tam położone. Prace prowadzone są także na dachu, który aktualnie pokrywany jest blachą. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia. Kościół to przecież miejsce święte, miejsce modlitwy, miejsce spotkania człowieka z Bogiem. Dlatego wystrój świątyni musi temu służyć, powinien człowiekowi pomagać w łączności z Panem.

Budowa tak wspaniałej świątyni wymaga wielu prac, ale także środków finansowych. W jaki sposób można pomóc w jej wznoszeniu?

– W Polsce od wieków kościoły były i są wznoszone przez ludzi wierzących. Dlatego wyrażamy wdzięczność tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierają tę budowę. Ofiary na budowę tego kościoła można przekazywać na konto Fundacji Lux Veritatis bądź w biurze Radia Maryja. Przypomnę, że nazwiska ofiarodawców, którzy przeznaczyli na tę budowę tysiąc złotych lub więcej, będą umieszczone na marmurowych tabliczkach na zewnątrz kościoła. Za wszelką okazaną pomoc i wsparcie z serca dziękujemy, pamiętając w modlitwie za wszystkich ofiarodawców.

Wyjątkowym miejscem we wznoszonej świątyni będzie Kaplica Pamięci, gdzie zostaną upamiętnieni Polacy ratujący Żydów. Ogromny odzew na apel o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR, dyrektora Radia Maryja, pokazuje, że pomoc ta odbywała się na wielką skalę, a samo miejsce upamiętnienia jest bardzo potrzebne. Jak Ojciec odbiera tak duże zainteresowanie Kaplicą Pamięci i informacje o bohaterstwie Polaków?

– W czasie drugiej wojny światowej tylko w Polsce groziła kara śmierci za ratowanie Żydów. Mimo tego wiele tysięcy Polaków, narażając życie własne i całej rodziny, spieszyło z pomocą potrzebującym. Jest to wyraz chrześcijańskiej miłości, ale również heroizmu. Dlatego też bardzo boli, kiedy z ust różnych polityków w Polsce i poza jej granicami słyszymy o „polskich obozach koncentracyjnych” czy czytamy o nich w wielonakładowych czasopismach. Jakże często powtarza się, że Polacy to antysemici. Te ponad 20 tysięcy nazwisk wypisanych na granitowych tablicach w dolnym kościele będzie dawać świadectwo prawdzie, odkłamywać od lat sianą propagandę. To miejsce będzie głosem pamięci i wdzięczności.

Projekt wspomnianej kaplicy został zaakceptowany przez Ojca Świętego, który złożył na nim swój podpis. Jakie znaczenie ma to wyróżnienie dla Rodziny Radia Maryja i wszystkich Polaków?

– Co prawda nie był to projekt, lecz rysunek przedstawiający naszą kaplicę wykonany przez architekta pana Andrzeja Ryczka. Postawa Polaków, którzy ratowali Żydów, narażając się na śmierć, wynikała z ich prawdziwej i żywej wiary. To Chrystus przecież powiedział: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13). Podpis Ojca Świętego Franciszka na tym rysunku to wyraz jego aprobaty dla tego dzieła, jak również postawy chrześcijańskiej naszych rodaków. To oni są wzorem postępowania dla każdego człowieka wierzącego.

Zbliżamy się do wielkiego wydarzenia – kanonizacji Papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Świątynia ma być wotum wdzięczności za błogosławionego Papieża z Polski…

– Prezbiterium tego kościoła będzie wierną kopią prywatnej kaplicy błogosławionego Jana Pawła II z Watykanu, z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, przed którym przez wiele lat Ojciec Święty modlił się w intencjach najważniejszych spraw dla Kościoła i świata. W czasie tego pontyfikatu zmienił się świat, a także sytuacja Polski. Dlatego jesteśmy zobowiązani dziękować Panu Bogu za dar Jana Pawła II, za wielkie dobro, które stało się na tym świecie dzięki jego niestrudzonej posłudze.

Dziękuję za rozmowę.

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl