Wchodzą w życie przepisy deregulacji obejmującej sto zawodów

Dziś wchodzi w życie większość przepisów z trzeciej transzy deregulacji obejmującej sto zawodów. Dostęp do nich ma zostać rozszerzony wskutek likwidacji części wymogów formalnych, jakie musi spełnić kandydat.

Wśród zawodów objętych trzecią transzą deregulacji są m.in. profesje pożarnicze, geologiczne i górnicze. Zmiany obejmą również takie zawody jak: muzealnik, rzecznik patentowy, doradca inwestycyjny, tłumacz przysięgły i konserwator zabytków.

Ułatwienia mają polegać m.in. na ograniczeniu praktyk zawodowych, dopuszczeniu możliwości samokształcenia, a także obniżeniu maksymalnych opłat za egzaminy zawodowe.

W ocenie posła Włodzimierza Bernackiego, który uczestniczył w pracach komisji deregulacyjnej wchodzące dziś w życie przepisy wprowadzają niekorzystne zmiany. Polityk wskazuje  m.in.  na osłabienie pozycji rzecznika patentowego.

– Wraz z wejściem w życie tej deregulacji będzie tak, że właściwie adwokat będzie mógł zastępować rzecznika patentowego w postępowaniu przed sądami. W mojej opinii jest to wyjątkowo złe rozwiązanie, bo prawnik to człowiek, który niekoniecznie musi mieć przygotowanie inżynierskie, technologiczne. A te normy prawa powodują, że zwykły, przeciętny człowiek czy przedstawiciel firmy będzie musiał zaufać prawnikowi. Ta ostatnia transza deregulacyjna – w mojej opinii – raczej zaszkodzi niż pomoże – powiedział poseł Włodzimierz Bernacki.       

Sejm poprzedniej kadencji uchwalił przepisy z trzeciej transzy deregulacji latem. Podpisał je z końcem sierpnia prezydent Andrzej Duda. Niektóre z przepisów weszły w życie już wcześniej – inne mają zacząć obowiązywać po 1 stycznia lub wiosną przyszłego roku. Ostatni ze zmienianych przepisów wejdzie w życie w 2017 roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl