Watykan: 142 kardynałów uczestniczyło w pierwszej kongregacji

142 kardynałów, w tym 103 elektorów uczestniczyło w poniedziałek w pierwszym posiedzeniu Kolegium Kardynalskiego, zarządzającego Kościołem podczas wakatu w Stolicy Apostolskiej – poinformował rzecznik Watykanu, ksiądz Federico Lombardi.

Spotkaniu, zwanym kongregacją kardynałów, przewodniczył dziekan kolegium kardynalskiego kardynał Angelo Sodano. Uczestniczył w nim także kamerling Kościoła kardynał Tarcisio Bertone. Trzy kwadranse kongregacji poświęcono na wystąpienia purpuratów. Głos zabrało łącznie 13 z nich, ale treści tych wystąpień nie ujawniono, gdyż objęte są tajemnicą.

W kongregacji udział wzięli zarówno kardynałowie elektorzy, jak i ci, którzy z powodu ukończenia 80 lat nie będą uczestniczyć w konklawe. Kongregacje te nazywają się przygotowawczymi, ponieważ poprzedzają wybór nowego Papieża.

Ksiądz Lombardi wyjaśnił, że w Rzymie nie ma jeszcze 12 kardynałów elektorów. Mają oni przyjechać w najbliższych godzinach lub dniach. Potwierdzono natomiast, że w konklawe udział weźmie 115 kardynałów.

Na dzisiejszym spotkaniu  nie zostanie wyznaczona  data inauguracji konklawe. Pojawiają się informacje, że może się ono rozpocząć już 11 marca.

W Konstytucji Apostolskiej JP II „Universi Dominici Gregis” zapisano, że konklawe musi się rozpocząć miedzy 15 a 20 dniem wakatu.

Benedykt XVI ustępując ogłosił jednak motu proprio – mówi prof. Mirosław Sitarz, kierownik Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL.

-Papież Benedykt XVI doprecyzował art. 37 Konstytucji „Universi Dominici Gregis”, bo pojawiły się wątpliwości. Już w Konstytucji Papież powiedział, że obecni kardynałowie elektorzy powinni poczekać 15 dni na nieobecnych kardynałów. Papież ponownie na mocy motu proprio uszczegółowił i potwierdził tę dyspozycję- decyzję o wcześniejszej możliwości rozpoczęcia konklawe –akcentował prof. Mirosław Sitarz.

W czasie wakatu odbywać się będą dwa rodzaje kongregacji kardynałów: ogólne, to znaczy obowiązkowe dla całego Kolegium, poświęcone najważniejszym kwestiom, i tzw. partykularne. W skład kongregacji partykularnej wchodzą kardynał kamerling i trzech purpuratów, wylosowanych spośród elektorów. Praca tych trzech kardynałów, nazywanych asystentami, ustaje po trzech dniach, a ich miejsce zajmują następni, wyłonieni zawsze w drodze losowania.

W czasie obrad tego gremium podejmowane są decyzje w bieżących sprawach o mniejszym znaczeniu.

 

RIRM/ PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl