W Warszawie trwa sesja Komitetu EKG ONZ i Europejskiej Komisji ds. Leśnictwa FAO

W Warszawie spotkali się szefowie resortów z różnych krajów odpowiedzialnych za lasy regionu paneuropejskiego. Rozmawiamy o lasach i ich roli w zrównoważonym rozwoju – mówi minister środowiska prof. Jan Szyszko. Wydarzenie zainaugurowało Wspólną Sesję Komitetu do spraw Lasów i Przemysłu Drzewnego EKG ONZ oraz Europejskiej Komisji do spraw Leśnictwa FAO.

Fakt, że gospodarzem sesji jest Polska, to fakt szczególny, bo właśnie w tym roku obchodzimy 70. rocznicę współpracy EKG i FAO. W obecnym wydarzeniu biorą udział ministrowie środowiska, specjaliści od leśnictwa, organizacje pozarządowe z ponad 50 państw oraz przedstawiciele nauki.

– Podczas dzisiejszego dnia wymieniliśmy poglądy w układzie międzynarodowym. Myślę, że te poglądy na koniec tego spotkania kilkudniowego zakończą się dobrymi wnioskami – mówił w poniedziałek minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Walka ze zmianami klimatu wymaga zdrowych i produktywnych lasów – zauważyła na otwarciu sesji Ewa Miller, dyrektor Wydziału Gospodarki Leśnej, Polityki i Produktów Leśnych Departamentu Leśnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.

– Właśnie dzisiaj stwierdzono, że zdrowe i produktywne lasy to jest to, czego potrzebuje walka z klimatem i osiągnięcie celu zrównoważonego rozwoju – powiedziała Eva Muller.

Zastępca sekretarza generalnego Europejskiej Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych, Andrey Vasilyev, pytany o wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej potwierdził, że zdaje sobie sprawę z istnienia tego konfliktu i śledzi sytuację.

– Nie jest naszym obowiązkiem ani nie mamy możliwości dokonywania jakiejkolwiek oceny. To jest sprawa krajowa i unijna – wskazał Andrey Vasilyev.

Sesji towarzyszą obchody Czwartego Tygodnia Leśnego. Zajęcia w wybranych polskich nadleśnictwach są otwarte dla wszystkich chętnych. Polska chce na przykładach w konkretnych nadleśnictwach udowodnić, że nie ma alternatywy dla ochrony przyrody realizowanej aktywną gospodarką leśną.

– Polskie leśnictwo jest soczewkowym przykładem wszystkich problemów, które dotyczą w tej chwili leśnictwa, także w kontekście zmian klimatycznych i roli, jakie leśnictwo może odgrywać w pobudzaniu rozwoju terenów przede wszystkim niezurbanizowanych – zauważył dr inż. Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny lasów państwowych.

W tle wspólnej sesji komitetu pojawia się spór o formę gospodarowania zasobami leśnymi. Polska złożyła wniosek o wyłączenie wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Antonio Tizzano, z rozstrzygania sporu Polski z Komisją Europejską w sprawie Puszczy Białowieskiej, ponieważ wykroczył on poza rolę arbitra w tej sprawie.

– Jeżeli mamy do czynienia z takimi sytuacjami, to jak możemy ze spokojem oczekiwać na werdykt, skoro widzimy, że ten, który ma osądzić czy spór jest zasadny, od razu przyłącza się do jednej ze stron – komentował dr Grzegorz Skrobotowicz z Katedry Prawa Karnego Wykonawczego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Próbuje się lansować tezę, że lasy rozciągające się na dziesiątkach tysięcy hektarów są dobrym miejscem do śledzenia procesów naturalnych. Leśnicy jednak mają świadomość, że procesy naturalne o charakterze pierwotnym można obserwować jedynie na o wiele większym obszarze liczonym w milionach hektarów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl