W Warszawie odbyła się konferencja naukowa nt. żywności i GMO

Polska nie potrzebuje żywności modyfikowanej genetycznie – uważa minister środowiska prof. Jan Szyszko. W Sali Ratuszowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się w sobotę konferencja naukowa „Żywność darem dla życia i zdrowia – w świetle zagrożeń od GMO”. W wydarzeniu wziął udział dyrektor Radia Maryja, o dr Tadeusz Rydzyk CSsR.  

Inżynieria genetyczna zajmuje się uzyskiwaniem nowych lub zmianami istniejących cech fizjologicznych roślin i zwierząt. Jednym z głównych celów jest przyspieszenie produkcji żywności i stworzenie odpornych organizmów. Takie zabiegi nie są jednak bezpieczne.

– GMO w ogóle jest dużym zagrożeniem dla układów przyrodniczych, a tym bardziej zupełnie niepotrzebne w Polsce. Polska ma świetnie przygotowany gleby ku temu, aby produkować żywność najwyższej jakości i to w dużych ilościach, a taka żywność jest bardzo mocno poszukiwana w państwach wysoko rozwiniętych – podkreślał minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Wprowadzenie organizmów modyfikowanych genetycznie do środowiska może przynieść katastrofalne skutki.

– Bardzo dużym zagrożeniem jest niszczenie bioróżnorodności. Stwierdzono, że w uprawach rolniczych oprócz kilku, kilkunastu szkodników, występuje około stu gatunków owadów pożytecznych, które również są niszczone przy uprawach GMO – wskazywał prof. Jan Narkiewicz-Jodko.

Spożywanie GMO przez człowieka stanowi zagrożenie również dla niego samego.

– Związane z jedzeniem zachorowania, m.in. otyłość, cukrzyca, alergie pokarmowe w populacji amerykańskiej zwiększyły się od 2 do 10 razy od 1994 roku – zwracał uwagę rzecznik prasowy ministerstwa środowiska Aleksander Brzózka.

Zdaniem wielu ekspertów w Polsce nie ma potrzeby wprowadzania na szeroką skalę GMO. W naszym kraju na razie nie ma problemów z produkcją żywności. Pojawiają się też nowe możliwości wykorzystania Polskich zasobów. Przykładem jest dziczyzna, która wciąż nie jest doceniana przez Polaków.

– W tej chwili w większości tą zwierzynę, którą regulujemy, pozyskujemy, eksportujemy poza granice naszego kraju w formie nieprzetworzonej, w formie czystego surowca, notabene po bardzo niskich cenach – mówił prof. Jan Szyszko.

Produkty z dziczyzny chcą promować Lasy Państwowe – podkreślił ich dyrektor Konrad Tomaszewski.

– Niebawem Lasy Państwowe otworzą kilka wzorcowych sklepów, przecież nieukierunkowanych na jakiś wielki zysk, a właśnie na promocję dziczyzny w różnym stopniu przetworzonej – zaznaczył Konrad Tomaszewski.    

Spożywanie dziczyzny wyjdzie nam na zdrowie – wskazał dr Lech Bloch, prezes Polskiego Związku Łowieckiego.

– Dziczyzna zawiera najmniej tłuszczu, najmniej wszystkich tych składników, które są szkodliwe dla organizmu – podkreślił dr Lech Bloch.      

Konferencji naukowej o szkodliwości GMO towarzyszyły targi na Placu Defilad w Warszawie, promujące produkty pochodzące z polskich lasów. Spróbować można było potraw i wyrobów z dziczyzny.

TV Trwam News/RIRM

drukuj