Warszawa: Zjazd Cichociemnych i Ich Rodzin

W  niedzielę na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się doroczny Zjazd Cichociemnych i Ich Rodzin. Został on zorganizowany przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Zjazd rozpoczął się złożeniem kwiatów przed pomnikiem Cichociemnych przy ul. Matejki w Warszawie, a także przed pomnikiem 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej i Cichociemnych na warszawskich Powązkach.

Następnie w  kościele św. Jacka sprawowana była Msza św. Zwieńczeniem zebrania było uroczyste spotkanie w Sali balowej Zamku Królewskiego.

Dla wielu rodzin uczestniczenie w zjeździe jest ogromną radością –  mówi Anna Bogusławska-Wilczyńska, wnuczka Cichociemnego oficera Wojska Polskiego Franciszka Cieplika ps. ”Hatrak”.

– Od wielu lat co roku przyjeżdżamy wspominając tych ludzi, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę. Jednym z nich był mój dziadek. Zginął na Wileńszczyźnie w 1944 roku. Jego córka, a moja mama jeszcze żyje – ona przekazała nam tą całą wiedzę. Przekazywała wtedy, gdy jeszcze nie można było nic na ten temat mówić. Jej zdrowie niestety nie pozwala, by uczestniczyć w dzisiejszej uroczystości, ale dla niej ta wiedza i możliwość odbierania tego, że to nasze państwo w tej chwili oddaje hołd poległym – jest niezwykle ważne – podkreśla Anna Bogusławska-Wilczyńska.

Jan Szpakowicz, syn Cichociemnego por. Wiesława Szpakowicza ps. „Pak”  zauważa, iż na podstawie materiałów, które udało się odzyskać powstały już dwie książki o Cichociemnym por. Wiesławie Szpakowiczu.

– Wiedza, którą posiadam pochodzi głównie z materiałów, jakie ojciec zgromadził w czasie wojennym od 1939 do 1942 roku. Dokumenty wróciły do Polski do mojej matki. Na ich podstawie powstały już dwie książki: o siłach zbrojnych na zachodzie oraz pamiętniki Cichociemnych, całkowicie oparte o jego zapiski i zdjęcia. Był oficerem w departamencie kultury i propagandy. Fotografował nie tylko z własnej pasji kronikarskiej, ale również dlatego iż była to część jego działalności wojskowej – zaznacza Jan Szpakowicz.

Cichociemni byli polskimi spadochroniarzami przeszkolonymi w Wielkiej Brytanii, których podczas drugiej wojny światowej desantowano do okupowanej Polski.

Ostatni żyjący Cichociemny skoczek to 93-letni kpt. Aleksander Tarnawski, oficer Armii Krajowej i żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Decyzją sejmu rok 2016 został  ogłoszony Rokiem Cichociemnych.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl