fot. PAP/Jacek Turczyk

Warszawa: z udziałem przedstawicieli kilkudziesięciu państw rozpocznie się dziś konferencja bliskowschodnia

W Warszawie rozpocznie się dziś międzynarodowa konferencja poświęcona budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Wydarzenie otworzy prezydent Andrzej Duda. Wezmą w nim udział przedstawiciele kilkudziesięciu państw. USA będą reprezentowali m.in. wiceprezydent Mike Pence i sekretarz stanu Mike Pompeo. Obecny będzie także premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Najwięcej zastrzeżeń do tego spotkania zgłaszał Iran, twierdząc, że jest ono wymierzone w ich kraj. Jednak po rozmowach z przedstawicielem polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Teheran nieco złagodził stanowisko.

Według posła Kukiz’15 Piotra Apela, Polska w kwestii bezpieczeństwa może wiele stracić angażując się w spór  dotyczący Iranu.

– To nasze błogosławieństwo spokojnego kraju warto szanować, a nie nadwyrężać i sprzedawać za nie wiadomo co – pochlebstwo czy pogłaskanie po głowie przez prezydenta Trumpa. To jest stanowczo za mało. Mamy ileś wiszących w powietrzu obietnic, jeszcze dość drogich finansowo, bo zdaje się, że na Fort Trump sami mamy płacić. Poza tym dochodzą do tego jeszcze wypowiedzi wszystkich ekspertów pracujących blisko Trumpa, którzy mówią, że to jest niemożliwe do zrobienia. Za mgliste obietnice poświęcamy swoje bezpieczeństwo i poświęcamy swoją dobrą opinię kraju, który jest w stanie dogadać się ze wszystkimi na Bliskim Wschodzie – powiedział Piotr Apel.

To, że Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ podejmuje temat bliskowschodni, jest naturalne – ocenił były szef MSZ Witold Waszczykowski.

– Członkowie rad bezpieczeństwa co jakiś czas próbują rozwiązać chociaż niektóre problemy Bliskiego Wschodu. Na Bliskim Wschodzie – szerokorozumianym, który w kręgach politycznych definiowany jest jako obszar od Zatoki Perskiej aż do północnego wybrzeża Morza Śródziemnego  – mamy liczne konflikty od zakończenia II wojny światowej. Konflikt izraelsko-palestyński wcale nie jest tym największym i jedynym. W ostatnich latach przecież mamy wojny domowe w kilku państwach i również konflikty międzypaństwowe – zaznaczył polityk.

Wśród głównych zagadnień konferencji są regionalne konflikty, problemy humanitarne, proliferacja broni masowego rażenia, terroryzm, zagrożenia hybrydowe i bezpieczeństwo energetyczne.

Na zakończenie spotkania przewodniczący konferencji – szef polskiego MSZ i sekretarz stanu USA – przedstawić mają jej konkluzje. Spotkanie zakończy się w czwartek.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl