Warszawa: Wręczenie Nagrody Kustosza Pamięci Narodowej

W Sali Wielkiej na Zamku Królewskim w Warszawie trwa uroczystość wręczenia Nagrody Kustosza Pamięci Narodowej. Wyróżnienie przyznawane jest instytucjom, organizacjom społecznym i osobom, które w wyjątkowy sposób podtrzymywały i pielęgnowały historię narodu polskiego.

W tym roku wybranymi są trzy osoby: sędzia Bogusław Nizieński, działacz podziemia niepodległościowego i opozycji antykomunistycznej w PRL; Marlena Piekarska-Olszówka, prezes fundacji „Willa Jasny Dom” oraz Anna Rastawicka, propagatorka nauczania Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej Adam Przegaliński poinformował natomiast, że jedną z dwóch wybranych w tym roku organizacji jest polski teatr we Lwowie.

– Polski Teatr Ludowy we Lwowie, który od 60-ciu lat kontynuuje narodową tradycję teatralną na dawnych Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej, realizuje bogaty dorobek polskiej kultury zarówno wśród polskich, jak i ukraińskich odbiorców. Ciekawostką jest, że władze komunistyczne Lwowa w 1982 r. zakazały artystom używania słowa „polski” w nazwie teatru. Ponownie mogli zacząć go używać dopiero w 1993 r. Artyści teatru występowali m.in. przed Janem Pawłem II w 1991 r. podczas pielgrzymki Ojca Świętego do Polski – mówił Adam Przegaliński.

Drugą organizacją jest Stowarzyszenie Huta Pieniacka. Upamiętnia ona ofiary zbrodni z 1944 r. dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na polskich obywatelach.

Nagroda Kustosza Pamięci Narodowej została ustanowiona w 2002 roku przez pierwszego prezesa IPN prof. Leona Kieresa, a pomysłodawcą był ówczesny dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu prof. Janusz Kurtyka.

Nagroda ma charakter honorowy i w drodze głosowania przyznaje ją Kapituła, w której skład wchodzą między innymi laureaci z lat ubiegłych.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl