fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Warszawa: wkrótce szczyt szefów parlamentów państw Europy Środkowej i Wschodniej

17-18 maja w Warszawie odbędzie się szczyt przewodniczących parlamentów państw Europy Środkowej i Wschodniej. Głównymi tematami spotkania będą: bezpieczeństwo regionu, współpraca w zakresie infrastruktury oraz budowanie roli parlamentów narodowych.

Przyjazd do Warszawy zadeklarowali przewodniczący i wiceprzewodniczący parlamentów: Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Gruzji, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji, Ukrainy i Węgier.

Spotkanie w Warszawie ma być okazją do dyskusji m.in. o wartościach wyróżniających Europę Środkową i Wschodnią, w szczególności o przywiązaniu do suwerenności i niepodległości, szacunku dla tradycji i historii oraz znaczeniu religii jako fundamentu cywilizacji.

Jak poinformowała Kancelaria Sejmu, planowanymi tematami szczytu będą: bezpieczeństwo regionu wobec aktualnych zagrożeń, współpraca w zakresie infrastruktury na osi Północ-Południe oraz budowanie roli parlamentów narodowych w polityce międzynarodowej.

Spotkamy się w Warszawie, aby wspólnie zastanowić się nad przyszłością kontynentu, naszego regionu, państw i narodów” – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który razem z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim, jest organizatorem i pomysłodawcą spotkania.

W ocenie M. Kuchcińskiego, jedną z idei szczytu, jest „Europa dla przyszłych pokoleń w duchu pokoju, współpracy i dialogu”. Jak dodał marszałek, celem szczytu jest też „wzmocnienie współpracy parlamentów wszystkich państw Europy Środkowej, między Adriatykiem a Skandynawią”.

 

PAP/RIRM

drukuj