Warszawa: uroczystości 98. rocznicy powstania Muzeum Wojska Polskiego

Centralne uroczystości z okazji 98. rocznicy powstania Muzeum Wojska Polskiego odbyły się w niedzielę w Warszawie. W Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św., a na terenie muzeum zorganizowano m.in. piknik historyczny.

Muzeum Wojska (obecnie Muzeum Wojska Polskiego) zostało powołane 22 kwietnia 1920 r. dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dokument ten został odczytany w czasie obchodów upamiętniających 98. rocznicę powstania placówki, które odbyły się na terenie parku plenerowego muzeum przy Al. Jerozolimskich 3.

„Wielka nasza tradycja wojskowa oraz świetny rozkwit wojskowości polskiej w dobie obecnej domagają się poważnej instytucji muzealnej, która będąc świątynią sławy oręża polskiego i skarbnicą nieśmiertelnego ducha rycerskiego, służyć będzie jednocześnie ku naukowemu pogłębieniu i rozwojowi wszystkich gałęzi wiedzy wojskowej w znaczeniu współczesnem. Czyniąc zadość powyższej potrzebie, powołuję do życia w Warszawie Muzeum Wojska, jako centralną instytucję muzealną wojskową w Polsce” – napisał w dekrecie Józef Piłsudski.

„Szanowna dyrekcjo, drodzy pracownicy Muzeum Wojska Polskiego, miejcie świadomość waszej pracy. Ona bez wątpienia jest służbą ojczyźnie. Wasza praca ma jakiś rys kapłaństwa, a więc pracy w jakiś sposób namaszczonej, odpowiedzialnej” – powiedział podczas Mszy św. ks. płk Zbigniew Kępa w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Po Mszy św. przedstawiciele muzeum złożyli wieniec przed pomnikiem założyciela muzeum przy pl. Piłsudskiego.

„Pamiętajmy o tym, że marszałek Piłsudski był tym człowiekiem, który powołał do istnienia niepodległe Państwo Polskie, który obwieścił światu niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej po 123 latach niewoli” – powiedział dyrektor MWP dr Adam Buława, przypominając zasługi założyciela muzeum.

Buława zaznaczył, że mimo toczonych w tamtym okresie walk: wojny polsko – bolszewickiej i wyprawy na Kijów, marszałek dbał o kulturę.

„Głowa państwa polskiego, człowiek, który miał za zadanie realizować wielkie plany wojskowe pamiętał o tradycji, pamiętał o historii, pamiętał o tym właśnie wątku, który jest dla nas tak ważny, czyli tradycji rycerskiej, historii militarnej” – powiedział.

„Dziękuję panu marszałkowi za powołanie nas do istnienia. Jesteśmy naprawdę za to wdzięczni. Ojciec ojczyzny jest jednocześnie ojcem założycielem MWP. Czujemy się z tego faktu dumni” – podsumował.

Dyrektor MWP mówił też o planach dotyczących przyszłości instytucji.

„Na 2021 r. planujemy otwarcie pawilonu, w którym znajdzie się godna żołnierza polskiego ekspozycja naszych dziejów poczynając od czasów Piastów, a kończąc na okresie podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej” – powiedział dr Adam Buława.

W niedzielę sale ekspozycyjne muzeum otwarte są dla zwiedzających. Można obejrzeć m.in. wystawę „My, Kobiety Żołnierze…”, objętą Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy oraz „Błękitna Armia. Dla Ciebie Polsko i dla Twojej Chwały”. W sali Sobieskiego przygotowany został punkt z uzbrojeniem z okresu średniowiecza i XVII w.

W parku plenerowym zorganizowano piknik historyczny, w czasie którego grupy rekonstrukcji historycznej prezentowały m.in. samochody pancerne „Chwat”, Ford-T oraz FAI-202. Utworzono też punkt szycia opasek powstańczych i kokard narodowych na maszynach epokowych z 1918 r., warsztaty z obsługi naziemnej linii łączności z 1918 r., polowy szpital wojskowy oraz pokaz mody „Kobiety w Wojsku”.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl