fot. PAP/Leszek Szymański

Warszawa: trwają IV Warszawskie Dni Kawaleryjskie

W warszawskich Łazienkach Królewskich trwają IV Warszawskie Dni Kawaleryjskie. Ich głównym organizatorem jest Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich.

Dziś w ramach wydarzenia p.o. Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wręczy sztandar 1. Batalionowi Zmechanizowanemu Szwoleżerów Mazowieckich. Z jego rąk osoby zasłużone dla podtrzymywania tradycji kawaleryjskich otrzymają także medale ,,Pro Patria”.

Warszawskie Dni Kawaleryjskie to wydarzenie ściśle związane z historią Polski. Ich organizacji przyświeca kultywowanie chlubnej tradycji jazdy polskiej – podkreśla rzecznik imprezy, szwoleżer kawalerii ochotniczej Konrad Opałko.

– Przede wszystkim staramy się utrzymać, przenieść do dzisiejszych czasów przedwojenny honor oficerski. Chodzi o pewne budowanie patriotyzmu, podstaw religijnych, przynależności narodowej, ale nie tylko – również o zawody sportowe. W naszych szeregach są znakomici sportowcy, którzy właśnie w ten sposób, poprzez startowanie również w zawodach cywilnych, czyli tych niewojskowych, chcą prowadzić mundur i promować kawalerię. Przede wszystkim chodzi o to, aby kultywować te tradycje i z dumą nosić barwy, nosić mundury, przypominać nam Polakom że kawaleria przed wojną stanowiła znakomitą część naszego wojska. Była to nasza elita, z której byliśmy dumni – tłumaczy Konrad Opałko.     

Przed południem na Hipodromie w Łazienkach Królewskich odbyły się zawody militari w ujeżdżaniu. Obecnie trwają natomiast zawody we władaniu bronią białą. Biorą w nich udział uczestnicy z całej Polski.

IV Warszawskie Dni Kawaleryjskie rozpoczęły się 1 maja i potrwają do jutra.

RIRM

drukuj