Warszawa: Trwa V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

W Warszawie trwa V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Blisko 600 osób reprezentujących różne środowiska polonijne spotkało się w gmachu polskiego parlamentu, aby rozmawiać o problemach i wyzwaniach stojących przed nimi. Przedstawicieli Polonii przyjął w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda.

– Ogromnie się cieszę, że możemy Państwa w tych dniach gościć, także tutaj, w Pałacu Prezydenckim, po to, żeby się przywitać, ale przede wszystkim, żeby podziękować i pogratulować. Bardzo dziękuję wszystkim Państwu, którzy na co dzień prowadzicie tę polską i propolską działalność. Właśnie za to, że młodzi mają polskie świadectwo poza granicami kraju, właśnie za to, że tworzycie wspólnotę – powiedział Andrzej Duda.

Ponad 600 osób z 40 krajów świata przybyło na V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Odbywa się on w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

– Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa, nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej – podkreślił Marek Kuchciński, marszałek Sejmu.

Forum oficjalnie zainaugurowali marszałkowie Sejmu i Senatu – Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski.

– Witam was w domu. Polonia i Polacy za granicą współdefiniują polskie doświadczenie dziejowe, współtworzą polską tożsamość. Bez was my tu, w kraju, nie bylibyśmy sobą – mówił Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu zaznaczył, że Polacy nie byliby tymi, kim są, bez legendy wielkiej emigracji po upadku Powstania Listopadowego, a także bez legendy emigracji, której rząd był wyrzutem sumienia wolnego świata. Stanisław Karczewski przypomniał także zasługi wodzów, którzy walczyli o wolną Polskę u boku państw Zachodu. Wspomniał również o podstawowej roli Kościoła katolickiego.

– Należy podkreślić fundamentalną i nie do przecenienia rolę Kościoła katolickiego. W kształtowaniu tożsamości polskiej i obrony polskości. We wszystkich miejscach, gdzie istnieje życie polonijne, zaczynało się zawsze od parafii i polskich księży – zauważył Stanisław Karczewski. 

Przedstawiciele różnych środowisk polonijnych debatowali w Sejmie z przedstawicielami polskiego rządu i parlamentu m.in. na temat polonijnej kultury, sportu, duszpasterstwa, mediów, a także edukacji i nauki.

– Moim osobistym celem i grupy, z którą jestem, jest popularyzacja wiedzy i osiągnięć w dziedzinie nauki. Szczególnie nauk ścisłych – powiedziała dr Mira Modelska-Creech z Georgetown University w Waszyngtonie.

Jednak to nie jedyne cele spotkania. To także rozmowa nad ulepszeniem współpracy między Polonią a polskim rządem – dodał Edmund Lewandowski z Coalition of Polish American.

– Ja uważam, że coś musi być zrobione, dlatego że my widzimy, że stare układy ciągle działają i patriotyczno-niepodległościowa Polonia jest ciągle w mniejszości i to zniechęca ludzi do działania – powiedział Edmund Lewandowski.

Polacy mieszkający poza granicami kraju modlili się dziś także w intencji ojczyzny podczas Mszy św. w Archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela. Złożyli także kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

W piątek kolejny dzień spotkania, który zakończy się projekcją filmu pt. „Złączyć się z Narodem”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl