Warszawa: trwa Narodowy Kongres Trzeźwości

W Warszawie trwa Narodowy Kongres Trzeźwości. To inicjatywa Episkopatu Polski, której celem jest ograniczenie spożycia alkoholu oraz promocja trzeźwości i abstynencji.

Dziś rozpoczęła się część studyjna Narodoweg Kongresu pod hasłem „Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”. Obrady zakończą się w sobotę.

Do uczestników wydarzenia swój list skierował prezydent RP Andrzej Duda. W dokumencie – odczytanym przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Derę – prezydent zaznaczył, że w nauczaniu Kościoła katolickiego odnajduje „wiele ważnych treści dotyczących godności człowieka i jej znamion”. Jak podkreślił, należą do nich „wolność i odpowiedzialność, zmysł moralny, umiejętność poznawania i rozumienia świata, powołanie do pracy, twórczości i samodoskonalenia, a także do solidarnej służby innym”.

„Niestety, uwikłanie w różne formy uzależnień sprawia, że owe znamiona zdają się zanikać, a indywidualne problemy osób uzależnionych rodzą z czasem coraz więcej negatywnych konsekwencji w wymiarze społecznym. Cierpi wówczas życie i wychowanie w rodzinach, sfera obyczajowości i funkcjonowanie zakładów pracy. Dodatkowe obciążenie systemu ochrony zdrowia oraz skutki nieszczęśliwych wypadków oznaczają także wymierne wydatki samorządów oraz budżetu państwa” – podkreślił Andrzej Duda.

Zaznaczył, że profilaktyka oraz eliminacja zjawisk takich jak nadużywanie alkoholu to dziedzina, w którą włączyć się powinny władze publiczne, legislatorzy, administracja rządowa i samorządy, organy wymiaru sprawiedliwości oraz wyspecjalizowane instytucje centralne i lokalne.

„Ważną rolę mają także Kościoły oraz organizacje pozarządowe, a ostatecznie każdy z nas poprzez osobisty przykład odpowiedzialności i umiarkowania” – napisał prezydent.

„Jako ludzie i obywatele mamy moralny obowiązek przeciwdziałania wszystkiemu, co zagraża bezpieczeństwu, spójności, rozwojowi i pomyślności całego naszego społeczeństwa” – zaznaczył Andrzej Duda.

Wyraził nadzieję, że wnioski z dyskusji podejmowanych podczas Kongresu będą „cennymi wskazówkami dla podmiotów odpowiedzialnych za politykę państwa”.

List do uczestników Kongresu skierowała także premier Beata Szydło.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki podziękował Zespołowi KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości za zorganizowanie Kongresu oraz Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę, która odbyła się w czerwcu.

„To ważne, żeby ludzie uzależnieni powstający na nogi mogli zobaczyć, że są w dużej ilości, że dużo ludzi może powstać i że istnieje alternatywa dla tego pesymizmu narodowego, który zazwyczaj towarzyszy tym problemom” – powiedział ks. Arcybiskup.

Dodał, że często rozczulamy się nad osobami, które popadły w alkoholizm i powstały, ale mało myślimy o innych ofiarach alkoholizmu – rodzinach i dzieciach.

„Oni to wszystko musieli przetrwać. Wszystkie te osoby są godne najwyższej pochwały” – podkreślił ks. abp Gądecki.

Narodowy Kongres Trzeźwości to inicjatywa Episkopatu Polski, której celem jest ograniczenie spożycia alkoholu oraz promocja trzeźwości i abstynencji. Część modlitewna kongresu – Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę – odbyła się w czerwcu. W ramach kongresu w maju w Sejmie odbyła się konferencja „Odpowiedzialność posłów i senatorów, rządu i samorządów za trzeźwość Narodu” z udziałem parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli rządu.

W sobotę w ramach Kongresu na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się piknik edukacyjny „Świadek wolności”, poświęcony osobie ks. Franciszka Blachnickiego – założyciela Ruchu Światło-Życie oraz Krucjaty Wyzwolenia Człowieka – którego celem będzie promocja takich wartości jak trzeźwość, prawda i patriotyzm. Zwieńczeniem kongresu będą Msze św. w intencji trzeźwości w kościołach w całej Polsce w niedzielę 24 września.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl