Warszawa: spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej

Przyszłość Unii Europejskiej po Brexicie będzie dzisiaj głównym tematem rozmów premierów państw Grupy Wyszehradzkiej podczas szczytu V4 w Warszawie. Będzie to pierwsze spotkanie na szczeblu premierów po tym, jak Polska 1 lipca objęła na rok rotacyjne przewodnictwo w Grupie.

Premierzy Polski Beata Szydło, Czech Bohuslav Sobotka, Słowacji Robert Fico i Węgier Viktor Orban będą głównie rozmawiać o przyszłości Unii Europejskiej – poinformował PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański. Jak dodał, premier Szydło zaprosiła szefów rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej, by podjąć pierwszą wspólną refleksję przed nieformalnym szczytem UE, który odbędzie się we wrześniu w Bratysławie. Słowacja sprawuje obecnie rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE.

Według Szymańskiego unijny szczyt ma odpowiedzieć na pytanie, w jakiej sytuacji Europa znalazła się w związku z Brexitem i dlaczego do niego doszło.

„Chcielibyśmy, by Polska i państwa regionu w tej dyskusji odgrywały rolę podmiotową” – podkreślił wiceszef MSZ.

Według niego przedmiotem poważnej dyskusji powinny stać się przynajmniej dwie kwestie: wspólny rynek i zewnętrzne aspekty kryzysu migracyjnego. W ocenie Szymańskiego w tych dwóch obszarach – podstaw europejskiego dobrobytu i bezpieczeństwa – Unia Europejska ma się czym pochwalić, dlatego trzeba na nie zwracać uwagę obywatelom i tłumaczyć, jaką w tych dwóch kwestiach rolę odgrywa UE.

„Jednocześnie będziemy upominali się o to, by Unia Europejska ostrożnie podchodziła do inicjatyw, które dzielą. Dalsze podziały w UE nie są potrzebne, musimy się skupić na sprawach, które łączą” – podkreślił Konrad Szymański.

Według niego Polska będzie domagała się poważnego przemyślenia konsekwencji Brexitu.

„To nie było zdarzenie bez poważnych podstaw społecznych i politycznych. Jeżeli nie będziemy w stanie przyjąć tego do wiadomości, to niczego się nie nauczymy i za kilka lat ten scenariusz się powtórzy. Nie możemy na to pozwolić” – podkreślił wiceszef MSZ.

Mówiąc o priorytetach polskiej prezydencji w V4 Konrad Szymański podkreślił, że ważne jest, by głos regionu był w Unii Europejskiej słyszalny.

„Na forum UE dochodzi dzisiaj do bardzo ważnych procesów politycznych. Europa Środkowa chce być pełnoprawnym, istotnym punktem odniesienia we wszystkich ważnych dyskusjach na temat przyszłości Unii Europejskiej” – podkreślił wiceminister.

Brytyjczycy opowiedzieli się w czerwcowym referendum za opuszczeniem UE. Za Brexitem zagłosowało 51,9 proc. wyborców, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie. W wyniku decyzji o opuszczeniu UE do dymisji podał się premier Wielkiej Brytanii David Cameron, a jego następczynią została Theresa May, której jednym z głównych zadań będzie negocjacja z państwami UE warunków i terminu wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE.

PAP/RIRM

drukuj