Warszawa: Obradował zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości

W Warszawie obradował zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. apostolstwa trzeźwości. Spotkanie dotyczyło realizacji zadań Narodowego Programu Trzeźwości.

Narodowy Program Trzeźwości powstał podczas ubiegłorocznego Narodowego Kongresu Trzeźwości. To owoc pracy członków Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

– Narodowy Program Trzeźwości to nie jest lek, to jest recepta. To jest recepta dla wszystkich Polaków. Nosi tytuł narodowy, bo dotyczy całego narodu. I wszyscy się powinni w niego zaangażować – wyjaśnia przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy KEP ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Na tle Europy wzrost spożycia alkoholu plasuje nasz kraj w europejskiej czołówce. W Polsce prawie milion osób jest uzależnionych od alkoholu. Za tymi statystykami kryją się ogromne cierpienia. Tym bardziej, że po alkohol sięgają coraz młodsi ludzie – wskazuje ks. dr Marek Dziewiecki.

– Niepokoimy się tym, że wśród 15-latków prawie nie ma abstynentów od alkoholu, że wśród 17- latków tylko 3 procent, według badań, nie miało jeszcze w ustach alkoholu – podkreśla psycholog ks. dr Marek Dziewiecki.

Narodowy Program Trzeźwości ma promować abstynencję i umiar wśród Polaków. Chodzi tu przede wszystkim o zmianę myślenia i mentalności – podkreśla specjalista w zakresie walki z uzależnieniami i profilaktyki patologii społecznych prof. Krzysztof Wojcieszek.

– Są takie badania, które pokazują, że jeżeli umiarkowani są rodzice czy najbliższe otoczenie młodych, to również młodym jest łatwiej przyjąć taki styl życia. Natomiast bardzo trudna jest sytuacja, jeżeli dorośli lekceważą trzeźwość, po prostu nie żyją według tego ideału – wskazuje prof. Krzysztof Wojcieszek.

Aby program był skuteczny, potrzebna jest zaawansowana edukacja. Tutaj ogromną odpowiedzialność w szerzeniu cnoty trzeźwości ma rodzina, Kościół, samorząd i państwo – mówi była wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk.

– Wolność zewnętrzna państwa, ale też każdego z nas, zaczyna się od wolności wewnętrznej – zaznacza Agnieszka Muzyk.

Jednak najlepsze prawo nie zastąpi miłości.

– Jedyną przyczyną sięgania po coś, co mnie niszczy, jest to, że jestem nieszczęśliwy. Wszyscy chcemy być szczęśliwi – wskazuje ks. dr Marek Dziewiecki.

Narodowy Program Trzeźwości to szansa dla naszej ojczyzny, zwłaszcza w tak szczególnym roku, w którym przeżywamy setną rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Prosimy o 30 dni całkowitej abstynencji. W tym roku, z racji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, poprosiliśmy o 100 dni całkowitej abstynencji, mając na myśli wszystkich tych, którzy tak ciężko pracowali na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także mając na myśli wszystkich tych, którzy oddali życie za wolność naszej ojczyzny – ks. bp Tadeusz Bronakowski.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl