Warszawa: Noc Muzeów w Przystanku Historia IPN

Prezentację efektów prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych prowadzonych na warszawskich Powązkach i wirtualny spacer po „Łączce” przygotowało w Przystanku Historia dla gości tegorocznej stołecznej Nocy Muzeów Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.

W czasie stołecznej edycji Nocy Muzeów, która odbędzie się w sobotę, pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej przybliżą rezultaty prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych prowadzonych na Wojskowych Powązkach. Goście imprezy będą mieli możliwość odbycia wirtualnego spaceru po „Łączce”, zapoznania się z multimedialną ekspozycją „Kwatera Ł. Panteon Narodowy pod cmentarnym murem” i zobaczenia przedmiotów odnalezionych w dołach śmierci.

Pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN podzielą się z uczestnikami Nocy Muzeów swoją wiedzą i doświadczeniami. Dzieci będą mogły zaś spróbować swoich sił w łamigłówkach archeologicznych.

Na „Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie dzięki pracy specjalistów IPN odnaleziono wielu żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, w tym szczątki wybitnych dowódców m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, a także ostatniego dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych ppłk. Stanisława Kasznicy. W Gdańsku pracownicy Instytutu odnaleźli szczątki Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Identyfikacji genetycznej tych postaci dokonali specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie.

W latach 1944-56 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło – jak szacuje IPN – ok. 50 tys. osób (inne szacunki historyków mówią, że nie więcej niż ok. 20 tys.), które zginęły na mocy wyroków sądowych, zostały zamordowane lub zmarły w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, a także zginęły w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych. Ciała ofiar grzebano m.in. w utajnionych i w większości nieznanych do dziś miejscach – na i w pobliżu cmentarzy, w pobliżu siedzib aparatu bezpieczeństwa, w lasach i na poligonach wojskowych.

Pierwsza Noc Muzeów na świecie odbyła się w Berlinie w 1997 roku. W Polsce w 2003 roku zorganizował ją jako pierwszy Poznań. Warszawska publiczność po raz pierwszy mogła wziąć udział w tym wydarzeniu rok później – w 2004 roku. Zgłosiło się wówczas 11 placówek, które zwiedziło 16 tys. osób. W ubiegłym roku muzea, instytucje kultury, budynki administracji państwowej i samorządowej, siedziby policji, wojska i straży pożarnej, uczelnie czy kluby odwiedziło ponad 200 tys. osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl