fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Warszawa: Na Zamku Królewskim wręczono nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”

Na Zamku Królewskim wręczono nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”. Otrzymali je: Wanda Półtawska, Janusz Horoszkiewicz, Marek Strok, Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie, oraz – pośmiertnie – Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie.

To 18. edycja nagrody przyznawanej za upamiętnienie historii narodu polskiego z lat 1939–89. Tegorocznymi laureatami – obok prezydenta Kaczorowskiego – są: propagator pamięci o ofiarach zbrodni wołyńskiej Janusz Horoszkiewicz, doktor nauk medycznych, więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck, przyjaciółka Jana Pawła II, prof. Wanda Półtawska, autor publikacji o Powstaniu Warszawskim Marek Strok oraz Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

Jadwiga Kaczorowska, córka ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, powiedziała, że nagroda jest „uznaniem za jego nieustanną służbę Polsce, ale jest to uznanie dla całej emigracji niepodległościowej”.

„On nigdy nie dał za wygraną, Polska była w nim codziennie, bez względu na to, co robił, gdzie był, był Polakiem” – podkreśliła Jadwiga Kaczorowska.

Zaznaczyła, że „dla niego Polska była najważniejszą sprawą, dla tej Polski był gotowy poświęcić każdą chwilkę, dla tej Polski pomagał wychowywać pokolenia, które chociaż urodzone poza Polską chciały o sobie mówić – jestem Polką, jestem Polakiem”.

Ryszard Kaczorowski był prezydentem Polski na uchodźstwie w latach 1989-90; po wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta przekazał na jego ręce insygnia władzy prezydenckiej II RP. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem.

Uroczystość wręczenia nagród przez prezesa IPN Jarosława Szarka odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas ceremonii, która rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Polski, odczytano listy od prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Obecni byli m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicemarszałek Senatu Maria Koc (PiS), sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, wiceszef KPRM Paweł Szrot.

Prezydent napisał w liście odczytanym przez Wojciecha Kolarskiego, że „wiedza historyczna, jest i zawsze będzie, warunkiem właściwego rozumienia tego, co dzieje się tu i teraz”. Dodał, że „w jakiś sposób każdy z nas może być, choćby po części, depozytariuszem i kustoszem pamięci narodowej”.

Premier wskazał, że „kustosz to ktoś, kto bierze na siebie odpowiedzialność za powierzane mu dziedzictwo, dba o nie, pielęgnuje i sprawie, że pozostaje wciąż żywe”.

Nagroda „Kustosz Pamięci Narodowej” przyznawana jest osobom, a także instytucjom i organizacjom społecznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii narodu polskiego w latach 1939–89 oraz za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami IPN. Nagrodę w lipcu 2002 r. ustanowił ówczesny prezes IPN prof. Leon Kieres, a jej pomysłodawcą był ówczesny dyrektor krakowskiego oddziału IPN prof. Janusz Kurtyka (prezes IPN w latach 2005-10).

Uroczystość objęta została Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl