Warszawa: Mogiły powstańcze poddane renowacji

82 mogiły powstańcze na Wojskowych Powązkach, w których spoczywają żołnierze batalionów „Gozdawa” i „Chrobry I”, zostały poddane renowacji dzięki zbiórce organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego i przy wsparciu wojewody mazowieckiego.

W kwaterze B-8 na Wojskowych Powązkach spoczywają powstańcy, którzy zginęli w czasie walk na Starówce. W większości są to żołnierze Zgrupowania „Kuba-Sosna”, w tym batalionów „Gozdawa” oraz „Chrobry I”.

„Dotychczasowe tzw. mieczokrzyże są w bardzo złym stanie, napisy często są już nieczytelne, a stan techniczny nagrobków pozostawiał wiele do życzenia. Wspólnie z wojewodą mazowieckim, który opiekuje się grobami wojennymi, wybudowaliśmy i poddaliśmy renowacji 82 miejsca pamięci. Dzięki temu dwa pierwsze rzędy w kwaterze nabrały całkowicie >>powstańczego<< charakteru” – mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Poddane renowacji mogiły wykonano według projektu artysty-rzeźbiarza Dariusza Kowalskiego. Są to szare betonowe krzyże, z tabliczkami z symbolem Polski Walczącej z czerwonego piaskowca oraz tabliczkami epitafijnymi z piaskowca szydłowieckiego. Wojewoda wsparł remont kwotą 94 tys. zł, którą przeznaczono na renowację krzyży oraz odnowienie zieleni.

„Groby wojenne to ważna część pamięci historycznej. Naszym obowiązkiem jest przywracanie tej pamięci, ponieważ ci młodzi ludzie poświęcając swoje życie, walczyli o wolność przyszłych pokoleń” – podkreśla wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Na kolejny rok Muzeum Powstania Warszawskiego wspólnie z Wojewodą Mazowieckim planuje dokończenie realizacji, tak by cała kwatera została poddana rewitalizacji.

Muzeum uznaje zachowanie pamięci o powstańcach za jedno ze swoich głównych zadań, dlatego od początku angażuje się w renowację mogił uczestników zrywu. Organizuje coroczne publiczne zbiórki wspólnie ze Społecznym Komitetem ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku (Komitet ’44). Na specjalne konto wpływają także kwoty od darczyńców. Jak podaje Muzeum, w tym roku w sumie wydało na ten cel blisko 110 tys. zł pochodzących ze zbiórek publicznych.

 PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl