fot. termika.pgnig.pl

Warszawa: konkurs na imiona dla sokołów, które wykluły się na kominie ciepłowni

Jeszcze tylko do piątku można nadsyłać zgłoszenia w konkursie na imiona dla sokolątek, które wykluły się na kominie Ciepłowni Kawęczyn, prawie 300 m nad ziemią – powiedział w czwartek PAP Mariusz Orzełowski, rzecznik PGNiG Termika, właściciela elektrociepłowni.

„Wydawało nam się, że mieszkańcy, szczególnie Warszawy, mają prawo decydować o swoich czterech sokołach płci męskiej. Dlatego ten konkurs, jako takie działanie marketingowo-promocyjne, wymyśliliśmy” – powiedział Orzełowski.

Od ogłoszenia konkursu napłynęło już wiele zgłoszeń z całej Polski, m.in. ze Szczecina, Zielonej Góry, Rzeszowa. Pomysły na imiona można nadsyłać jeszcze do piątku, do końca dnia na adres: [email protected]. W tytule maila należy wpisać: „Sokoły na kominie”.

Cztery samce sokoła wędrownego wykluły się w dniach 10-12 maja.

„Jest stowarzyszenie na rzecz dzikich zwierząt +Sokół+, z którym współpracujemy, które od początku zaadoptowania tego gniazda przez parę sokołów obserwuje te ptaki. Obserwowało również moment pojawienia się jaj, potem wylęgu i później obrączkowania” – wskazał rzecznik.

„Nasze sokolątka, co widać na zdjęciach, mają obrączki obserwacyjne w kolorze niebieskim, który to kolor oznakowania oznacza ptaki dzikie” – czytamy w komunikacie PGNiG Termika. Rodzice piskląt to matka Czarnooka i ojciec Bielan.

„W tej chwili mamy zdjęcia tych sokołów. Widać, że już chłopcy podrośli. Skrzydła już rozwijają, już je ćwiczą. Pewnie za chwilę będą próbowali latać” – powiedział Orzełowski.

Sokół wędrowny jest gatunkiem objętym w Polsce ścisłą ochroną. Ptaki te w latach 60. i 70. ze względów na szerokie stosowanie pestycydów były na skraju wymarcia. Od lat 90. prowadzona jest reintrodukcja gatunku. Sokoły wędrowne w naturze nie budują własnych gniazd, korzystają z pustych domostw innych ptaków m.in. bielików, jastrzębi czy bocianów. W Warszawie i okolicach znanych jest 5 miejsc gniazdowań tych ptaków: Pałac Kultury i Nauki, EC Żerań, EC Kawęczyn, Konstancin-Jeziorna, Bielany.

W PGNiG Termika sokoły wędrowne zadomowiły się w 2016 roku na kominie w Elektrociepłowni Żerań, gdzie wychowały 2 młodych. W Ciepłowni Kawęczyn tegoroczny lęg jest drugim udanym po dwóch nieudanych próbach. W 2018 roku na kawęczyńskim kominie wykluły się dwa samce.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl