Warszawa: I Kongres Polskich Dzieci Wojny

Ponad 200 delegatów ze stowarzyszeń Dzieci Wojny wzięło udział w I Kongresie Dzieci Wojny, który odbył się dziś w Sejmie. Jego celem było podjęcie uchwał, w których ofiary II wojny światowej – będące wówczas dziećmi – domagają się m.in. zadośćuczynienia od Niemiec.

Kongres rozpoczęło odczytanie listów od premier Beaty Szydło, marszałków Sejmu i Senatu, ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego, prezesa IPN Jarosława Szarka oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Zdecydowanie za mało mówi się o poddawaniu polskich dzieci pseudomedycznym eksperymentom przez hitlerowców – o tym, jak to wpłynęło i zaważyło na ich dalszym życiu” – napisał do uczestników Krzysztof Kwiatkowski, odznaczony medalem Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce.

W imieniu delegatów głos zabrał m.in. Augustyn Wiernicki, przewodniczący Ogólnopolskiego Zespołu Koordynacyjnego Związków i Stowarzyszeń Dzieci Wojny.

Podkreślił on, że „po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej mogliśmy się spotkać tu – w Sejmie – sercu naszego państwa”.

To jest pokolenie skrzywdzonych wojną babć i dziadków, którzy pozostają do dziś bez zadośćuczynienia” – dodał, wyjaśniając, że uważa, iż rząd polski „powinien domagać się od Niemiec stosownych odszkodowań”.

Przypomniał, że „w 2004 r. polskie straty w czasie wojny oszacowano na 700 miliardów dolarów”. Podkreślił, że według danych GUS „na terenie Polski żyje obecnie trzy i pół miliona dzieci wojny – osób liczących sobie ponad 72 lata”.

Dobrym przykładem dla nas jest Izrael, który otoczył ofiary wojny szczególną opieką państwa. To jest przykład wzorcowej polityki historycznej” – podsumował Wiernicki.

Następnie przyjęto cztery uchwały, których podjęcia domagają się od rządu przedstawiciele związków i stowarzyszeń Dzieci Wojny. Są to m.in. uchwała w sprawie nowelizacji ustawy o kombatantach – tak, aby obejmowała swoim zakresem także dzieci wojny; uchwała w sprawie ustanowienia 8 maja – Dniem Polskich Dzieci Wojny (z centralnymi obchodami tego święta w Łodzi); uchwała w sprawie uwzględnienia w polskiej polityce historycznej problematyki Dzieci Wojny (m.in. ujęcie tych zagadnień w podręcznikach szkolnych i uniwersyteckich, regularne poruszanie tej tematyki przez media publiczne); uchwała w sprawie wyrównania rachunków krzywd doznanych przez Polskie Dzieci Wojny (rozpoczęcie procesu wyrównywania krzywd uczynionych przez hitlerowskie Niemcy).

Jeden z delegatów kongresu Jerzy Duchnik przypomniał, że „stowarzyszenia Dzieci Wojny wielokrotnie występowały do strony niemieckiej”.

I tak np. Bundestag odpowiedział, że 60 milionów euro nam się należy. Niestety, poprzednie rządy nie popierały tej inicjatywy” – dodał.

Jak mówił poseł PiS Jacek Kurzępa, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Środowisk Dzieci Wojny, jeden z inicjatorów organizacji kongresu, przez minione lata rządzący do tego środowiska podchodzili „jak do jeża, nie wiedząc, z której strony się tym zająć”.

„Obawiano się, że roszczenia są zbyt duże, że pretensje tych środowisk są za mocne” – wyjaśnił.

Dodał, że „należało je zaprosić do Sejmu i tu porozmawiać o tym, co jest możliwe, by wesprzeć je socjalnie, ekonomicznie, zdrowotnie – ale w dużym stopniu symbolicznie i moralnie”.

Zadeklarował skierowanie podjętych uchwał do dalszego procedowania w Sejmie.

 

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl