Wały przeciwpowodziowe stale patrolowane

Zmniejsza się liczba miejsc, gdzie przekroczono są stany alarmowe na rzekach. Fala wezbraniowa na Wiśle przemieszcza się przez Lubelszczyznę; sytuacja jest stale nadzorowana, a wały przeciwpowodziowe – patrolowane – podało we wtorek MAC.

IMGW wydał trzy ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia na terenie województw: mazowieckiego (przemieszczanie się fali wezbraniowej na Wiśle), łódzkiego (zlewnia Pilicy), dolnośląskiego (na Odrze). Rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek poinformował, że fala wezbraniowa na Wiśle przemieszcza się na obszarze Lubelszczyzny.

Zapewnił, że sytuacja jest stale nadzorowana, a wały przeciwpowodziowe – patrolowane. W ciągu najbliższych godzin fala dotrze do Dęblina, gdzie – jak podał MAC – woda przekroczy stan alarmowy o 95 cm. W Puławach poziom wody w Wiśle jest stabilny i wynosi 689 cm, co oznacza przekroczenie stanu alarmowego o 139 cm. Na Odrze sytuacja jest stabilna.

W ciągu najbliższych godzin fala wezbraniowa dotrze do Malczyc, a następnie do Ścinawy, gdzie – według prognoz – przekroczy stan alarmowy o 60 cm. Najtrudniejsza sytuacja panuje w woj. lubelskim. W powiecie puławskim trwa uszczelniania wałów w miejscowości Brześce. W gminie Łaziska na odcinku ok. 3 km strażacy umacniają, uszczelniają i podwyższają wały.

W gminie Józefów nad Wisłą zarządzono – prewencyjnie – ewakuację mieszkańców z 38 posesji. W miejscowości Popów trwa umacnianie wałów workami z piaskiem. Ze względu na podtopienia zamknięto drogę Jakubowice-Kopiec. W Krasnymstawie, przez który przepływa rzeka Wieprz, ewakuowano ok. 10 osób. Podtopione zostały 92 budynki mieszkalne i gospodarcze.

Trwa wypompowywanie wody z podtopionych budynków, zabezpieczanie oczyszczalni ścieków. W województwie mazowieckim patrolowane są wały wiślane w powiecie lipskim na terenie gmin Solec i Chotcza. W Kępie Piotrawińskiej umacniano i uszczelniano wał przeciwpowodziowy uszkodzony na długości ok. 20 m. Umocniono również wały przeciwpowodziowe w powiatach: zwoleńskim, otwockim, kozienickim i grójeckim.

W województwie świętokrzyskim sytuacja na rzekach stabilizuje się. W miastach i gminach dotkniętych ulewami lub podtopieniami trwa wstępne szacowanie strat. W Małopolsce ewakuowanych zostało 120 osób, z czego do domów powróciło 69. Uaktywniły się 54 osuwiska, szczególnie w powiatach: nowosądeckim, suskim i tatrzańskim. W dwóch miejscach wały zostały uszkodzone. Na terenie Nowego Sącza, w rejonie osiedla Biegonice, powstała wyrwa w międzywalu rzeki Dunajec.

Doszło do uszkodzenia lewego brzegu rzeki Raba w miejscowości Gdów. W województwie podkarpackim w najbliższych dniach przewidywana jest stabilizacja sytuacji hydrologicznej. Prace rozpoczynają komisje ds. szacowania strat i szkód. W województwie śląskim w Skoczowi do odwołania zamknięto dla ruchu drogowego most na Wiśle.

Uaktywniły się osuwiska w powiatach: bielskim i żywieckim. Z uwagi na sytuację powodziową we wtorek będą prowadzone prace związane z wyburzeniem mostu na rzece Koszarawa. W województwie dolnośląskim zabezpieczono wały w miejscowościach Jelcz-Laskowice i Łęg. Wał przy ujściu rzeki Widawy do Odry, na wysokości Janówka we Wrocławiu, jest obecnie budowany od podstaw za wałem istniejącym, spełniającym swoją funkcję.

 

 

PAP/TV Trwam News

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl