fot. PAP

Waloryzacja emerytur i rent zgodna z konstytucją

Kwotowa waloryzacja emerytur i rent w 2012 r. jest zgodna z konstytucją – uznał Trybunał Konstytucyjny.

Wniosek o zbadanie i rozpatrzenie tej sprawy złożyli prezydent Bronisław Komorowski oraz rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz.

Chodzi o przepisy ustawy z 13 stycznia 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które zawiesiły w bieżącym roku procentową waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych i zastąpiły ją waloryzacją kwotową.

Decyzja Trybunału to kwestia, która „nie buduje zaufania obywateli do państwa i jego instytucji” – powiedziała poseł i prof. Józefina Hrynkiewicz.

-To orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, fatalnie świadczy o Trybunale. Dlatego, że wynika z niego, że Trybunał kompletnie nie rozumie jaką funkcję pełni emerytura, ani też skąd pochodzi emerytura, z jakich zobowiązań państwa wobec ludzi już nie pracujących pochodzi emerytura. Państwo zobowiązania zaciąga wtedy gdy nakłada obowiązek opłacania składek. To naprawdę jest zdumiewające, że Trybunał Konstytucyjny podejmuje taką decyzję. To jest decyzja, którą z całą pewnością nie buduje zaufania obywateli do państwa i jego instytucji – zaznaczyła prof. Józefina Hrynkiewicz.

W tym roku emerytury i renty zostały podniesione o kwotę 71 zł bez względu na wysokość świadczenia.

RIRM

drukuj