PAP/Tomasz Gzell

Walka z rakiem głównym tematem Forum Pacjentów Onkologicznych

Walka z rakiem to wciąż poważne wyzwanie dla medycyny. O osiągnięciach, wyzwaniach w opiece onkologicznej, dostępności oraz finansowaniu przełomowych terapii w leczeniu nowotworów dyskutowali uczestnicy Forum Pacjentów Onkologicznych.

Na świecie na raka umiera ponad 8 milionów osób rocznie. W Polsce rak jest drugą przyczyną zgonów – zabija blisko 110 tysięcy osób, z czego około 100 tysięcy umiera w wyniku nowotworów złośliwych. Jedną z recept w walce z rakiem ma być tak zwana sieć szpitali.

– To jest główna rzecz, którą sieć onkologiczna przyniesie, czyli żeby dobra jakość była w każdym miejscu w sieci. Za chwilę będziemy rozszerzali sieć o kolejne województwa – mówił minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Obecnie sieć szpitali tworzą szpitale w woj. lubuskim, podlaskim czy łódzkim. Ta koncepcja już dziś się sprawdza – podkreślił przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Adam Maciejczyk.

– Infolinia została uruchomiona, co jest najważniejsze dla pacjentów. Działa – powiem więcej, czeka na telefony. Działa też komunikacja przez internet, jest taka specjalna aplikacja „onkoskop”, przez którą pacjenci mogą zgłaszać się bezpośrednio. To wszystko działa. Do tego działają koordynatorzy – wskazał prof. Adam Maciejczyk.

Sieć szpitali uzupełniają tzw. centra doskonałości. Zajmują się one badaniami naukowymi oraz rozwijaniem nowoczesnych technologii. Chodzi o to, by pacjent wiedział, gdzie otrzyma dobrą jakość i dobry standard leczenia. Resort zdrowia pracuje także nad projektem ustawy o jakości opieki zdrowotnej.

– Dla mnie jest to taka dosyć kopernikańska zmiana. Gdyby się udało wprowadzić mechanizm, że nie płacimy za usługę, tylko płacimy za efekt w perspektywie długoterminowej, to myślę, że byłaby to jedna z ważniejszych zmian dla pacjenta – ocenił prof. Łukasz Szumowski.

Ważne jest także kształcenie lekarzy. Stu polskich medyków odbędzie staż w najlepszych instytucjach w Stanach Zjednoczonych.

– Już wszyscy zainteresowani mogą składać aplikacje do programu. Będziemy zbierać aplikacje do końca maja i planujemy zakończenie oceny merytorycznej i przyznanie stypendiów do końca  września tego roku – mówił dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej Łukasz Wojdyga.

Pierwsza grupa lekarzy do Stanów Zjednoczonych wyruszy w październiku. Pierwsze staże zaplanowano dla ok. 30 naukowców prowadzących badania w zakresie kardiologii, onkologii, alergologii oraz chorób zakaźnych. Dziś przedstawiciele resortu zdrowia i  Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej będą w tej sprawie prowadzić rozmowy w USA.

– Mamy m.in. w planie odwiedzenie ośrodka w Houston, jednego z głównych ośrodków onkologicznych w USA, w Waszyngtonie, wizyty również  i w sieci szpitali weteranów: w Bostonie, również na Harvardzie właśnie. We wszystkich tych miejscach będziemy rozmawiali już o istniejącym programie – poinformował prof. Łukasz Szumowski.

Tam też polscy lekarze będą się szkolić i zdobywać doświadczenie. Dzięki tej współpracy z amerykańskimi naukowcami pacjenci w naszym kraju zyskają dostęp do najnowszej wiedzy i praktyk klinicznych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl