fot. flickr.com

Walka o przyszłość Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące byłej dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej prof. Elżbiety Starosławskiej. To nie koniec sprawy – zarząd województwa zaskarżył już decyzję śledczych do sądu.

Ponad dwa lata temu prof. Elżbieta Starosławska została dyscyplinarnie zwolniona z funkcji dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Zarząd województwa zarzucał jej nieprawidłowości przy przetargach jakie prowadziło centrum. Lubelska prokuratura regionalna umorzyła jednak sprawę.

– Przyczyną umorzenia było stwierdzenie braku znamion przestępstwa – stwierdził rzecznik prokuratury regionalnej w Lublinie Waldemar Moncarzewski.

Prof. Elżbieta Starosławska nie kryje radości.

– Bardzo cieszę się ze zwycięstwa prawdy i dziękuję Panu Bogu i wszystkim ludziom, którzy zaangażowali się od samego początku, nie szczędząc intelektu, sił,  ażeby dojść do prawdy – powiedziała wojewódzka konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej prof. Elżbieta Starosławska.

Zarząd województwa nie daje jednak za wygraną i złożył zażalenie do sądu.

– W kontekście obowiązującej ustawy prawo zamówień publicznych ta decyzja prokuratury jest kompletnie niezrozumiała – zauważyła rzecznik urzędu marszałkowskiego województwa lubelskiego Beata Górka.

Niezrozumiałe są decyzje urzędu marszałkowskiego województwa lubelskiego podkreśla wojewoda lubelski prof. Przemysław Czarnek.

– Wyrzucenie z pracy pani profesor z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej było absolutnie tragicznym rozwiązaniem dla Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, dla pacjentów onkologicznych w województwie lubelskim, bardzo krzywdzącą decyzją dla pani prof., a w tle nie wiadomo jeszcze co było, dlatego że to naprawdę normalne do końca to nie jest – zaznaczył prof. Przemysław Czarnek.

Osiągnięcia prof. Elżbiety Starosławskiej w budowę Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej są nie do przecenienia. Władze województwa przez dwa lata nie potrafiły uporać się z inwentaryzacją majątku Centrum i rozpisać nowego przetargu na jego rozbudowę.

– Pod rządami już sześciu innych dyrektorów po tym, jak wyrzucono z pracy panią profesor – marszałek z PSL i zarząd Platformy Obywatelskiej wyrzucił z pracy prof. Starosławską –  to Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej już nie działa tak, jak działało wówczas pod jej rządami – mówił wojewoda lubelski.

Prof. Elżbieta Starosławska liczy na szybkie zakończenie sprawy.

– Cieszę się bardzo, że będę mogła powrócić do pacjentów, będę mogła leczyć. Teraz jestem konsultantem wojewódzkim w dziedzinie onkologii klinicznej, ale będąc już w szpitalu są inne możliwości i można zrobić więcej. Cieszę się, że będzie można w końcu szybko skończyć rozbudowę, żeby można było pacjentom oddać pełnoprofilowy, komprehensywny ośrodek onkologiczny – tak jak to miało być – powiedziała prof. Elżbieta Starosławska.

A na to od dłuższego czasu czeka wielu pacjentów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj