Walka z kłamstwem historycznym

W dniu, w którym Polska upamiętnia 72. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz, nie brakuje kolejnych prób fałszowania historii. Na antenie jednej z włoskich stacji telewizyjnych w materiale poświęconym Dniu Pamięci o Ofiarach Holocaustu pojawiło się kłamliwe sformułowanie: „polski obóz zagłady”.

Kłamliwe sformułowanie pojawiło się w porannym paśmie programowym komercyjnej stacji Canale 5. Telewizja wskazywała, że 27 stycznia to rocznica wyzwolenia: „polskiego obozu zagłady”.

Na natychmiastową reakcję zdecydowała się polska ambasada we Włoszech. Wcześniej – na dwa dni przed obchodami Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu – Ambasada RP apelowała o używanie właściwego określenia zaproponowanego przez UNESCO: Auschwitz Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady.

Choć staramy się walczyć z kłamliwym sformułowaniem, spotykamy się z nim coraz częściej – wskazuje dr Joanna Lubecka z Biura Badań Historycznych IPN.

– Uzasadnia się to przede wszystkim skrótem geograficznym. Nie mówi się o tym, że obozy leżały na terytorium okupowanym, że były niemieckie. Niemcy bronią się też tym i bronią się skutecznie na świecie, udało im się przeforsować zwrot „nazistowskie zbrodnie”, „nazistowski obozy”, które nic nie znaczą – podkreśla dr Joanna Lubecka, Biuro Badań Historycznych IPN.

Jak przypomina dr Joanna Lubecka, choć Niemcy często podkreślają, że nie każdy Niemiec był nazistą, państwo nosiło jednak nazwę „Rzesza Niemiecka”.

– Przecież Hitler został wybrany w demokratycznych, parlamentarnych wyborach. Później 99 proc. Niemców go popierało, więc identyfikowało się z tą ideą, a więc działali bardziej, mniej, mocniej, ale działali w interesie Rzeszy Niemieckiej – akcentuje przedstawicielka IPN-u.

To nie pierwszy raz, kiedy we włoskich mediach pojawia się kłamliwe sformułowanie polskie obozy zagłady. Wcześniej podobna sytuacja miała miejsce w przypadku dziennika Corriere della Sera i trzeciego kanału telewizji RAI. Z prawdą historyczną o niemieckich obozach zagłady walczą również sami Niemcy, co pokazuje przypadek przegranego przez telewizję ZDF procesu wytoczonego z powództwa Karola Tendery.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl