W WSKSiM trwa VIII Międzynarodowy Kongres: „Katolicy i Sztuka: szanse i zagrożenia”

Mszą św. pod przewodnictwem ks. kard. Zenona Grocholewskiego, byłego prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego, zainaugurowano VIII Międzynarodowy Kongres: „Katolicy i Sztuka: szanse i zagrożenia” zorganizowany w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Uroczystego otwarcia Kongresu dokonał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Rektor-Założyciel Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. W krótkim wystąpieniu dyrektor Radia Maryja przywołał postać św. Jana Pawła II.

Jak on kochał poezję, jak kochał żywe słowo, (…) naszą literaturę. On kochał wszystko – również pływanie czy jazdę na nartach. Kochał człowieka, a dlaczego? Ponieważ ciągle dotykał miłości – podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Rektor-Założyciel WSKSiM podziękował Panu Bogu za VIII Międzynarodowy Kongres, a także wskazywał na istotną rolę sztuki i piękna w życiu każdego człowieka.

Dziękujemy za to, że Kongres jest organizowany przez naszą uczelnię we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim św. Jana Pawła II – we współpracy z Katedrą Filozofii Kultury i Sztuki. (…) Jak myślę o sztuce, to myślę o pięknie, ale również myślę, że piękno prawdziwe pochodzi z miłości i prawdy. Sztuka wyraża prawdę. Jak patrzę na sztukę w poprzednim czasie, w poprzednich okresach, wiekach, to widzę przez sztukę, co ludzie kochali, kogo kochali. (…) Dlaczego oni robili tak piękne rzeczy? Ponieważ kochali i cały czas dotykali tej odwiecznej miłości – tłumaczył Dyrektor Radia Maryja.

VIII Międzynarodowy Kongres w murach WSKSiM rozpoczęto od wspólnej Eucharystii, której przewodniczył ks. kard. Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego. W homilii zauważył on, że najwspanialszym dziełem Boga na ziemi jest Eucharystia.

Boży Artysta wyraził w niej bowiem największy akt swojej miłości do człowieka – zbawczą mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu. To arcydzieło stawia nam przed oczy obraz najdoskonalszej i zarazem najbardziej twórczej miłości w dziejach ludzkości. Wyraża przejście ze śmierci do życia, wyraża odkupieńczy akt całej ludzkości. Trudno, by ten obraz nie był przedmiotem naszej zadumy, naszego podziwu – mówił ks. kard. Zenon Grocholewski.

Jak podkreślił były prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego, Msza św. nie tylko uzmysławia największy akt miłości Boga do człowieka, ale go także uobecnia.

Kiedykolwiek sprawujemy Eucharystię, niejako stajemy pod krzyżem Chrystusa, który jest rzeczywiście w tym momencie obecnym i działającym wśród nas. Chcemy czerpać z tego krzyża owoce odkupienia, przebaczenie, światło, moc, łaskę, zbawienie. Jest to cecha, która wyróżnia wyłącznie Eucharystię, a więc mamy do czynienia z arcydziełem jedynym w swoim rodzaju, gdy chodzi o twórcze ubogacanie człowieka – akcentował ksiądz kardynał.

Eucharystia – jak mówił ks. kard. Zenon Grocholewski – jest źródłem i szczytem wszelkiego kultu, całego życia chrześcijańskiego, całego apostolstwa, co oznacza, że jest także źródłem i szczytem ewangelizacji poprzez sztukę.

Co z tego wszystkiego wynika? Wynika to, że oprawa tego arcydzieła – często bardzo bogata, mam tu na myśli wystrój świątyni, ołtarzy, jak i całą Liturgię, sposób sprawowania Eucharystii – nie powinna przysłaniać arcydzieła samego w sobie, a wręcz przeciwnie – winna pomagać w dostrzeganiu i przeżywaniu piękna i bogactwa tego największego sakramentu – dodał były prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego.

Uznanie pod adresem środowiska akademickiego Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej wyrazili ks. kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, oraz prezydent Andrzej Duda.

Doceniam znaczenie tego wydarzenia akademickiego, które rodzi się z przekonania o konieczności promowania owocnego dialogu pomiędzy sztuką i wiarą, stawiając sobie za cel pobudzanie katolików do szukania, poznawania i dowartościowywania najbardziej wzniosłych form sztuki jako drogi prowadzącej do transcendencji” – napisał ks. kard. Gianfranco Ravasi w liście skierowanym do o. dr. Zdzisława Klafki CSsR, rektora WSKSiM.

„Pragnę wyrazić moją radość, iż każdego roku w listopadzie – nieprzerwanie od ośmiu lat – Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu staje się sercem naukowej debaty poświeconej zaangażowaniu katolików na płaszczyźnie edukacji, kultury, mediów, ekonomii, prawa i polityki. Wybitni przedstawiciele ośrodków naukowych z Polski i z zagranicy zaproszeni przez organizatorów – toruńską uczelnię oraz Katedrę Filozofii Kultury i Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II są świadectwem najwyższego poziomu tego spotkania i debaty” – czytamy w liście przesłanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

W trakcie dwudniowego Kongresu głos zabiorą wybitni prelegenci z Polski i ze świata. Będą to m.in. kompozytor Michał Lorenc, prof. dr hab. Piotr Jaroszyński, aktor Jerzy Zelnik, reżyser Fernando Muraca, prof. Agnieszka Bender czy ks. prał. Marco Frisina.

Organizatorem spotkania jest Wyższa Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu działająca we współpracy z Katedrą Filozofii Kultury i Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego św. Jana Pawła II oraz Fundacją „Nasza Przyszłość”.

Transmisję z wybranych prelekcji VIII Międzynarodowego Kongresu „Katolicy i Sztuka: szanse i zagrożenia” można śledzić za pośrednictwem Radia Maryja i Telewizji Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl