W WSKSiM trwa drugi dzień międzynarodowego kongresu „Katolicy i osoba ludzka – szanse i zagrożenia”

Pod hasłem „Katolicy i osoba ludzka – szanse i zagrożenia” w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa drugi dzień międzynarodowego kongresu z udziałem prelegentów z polski i ze świata.

Drugi dzień kongresu rozpoczął się od Mszy św. w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył ks. abp Jan Romeo Pawłowski z Watykanu, delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

– Bóg jest Bogiem żywych, nie umarłych – powiedział ks. abp Jan Romeo Pawłowski.

To relacja z żywym Bogiem konstytuuje godność człowieka, ponieważ to o człowieku w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej dyskutują prelegenci z Polski i ze świata.

– Człowiek przyznał sobie samemu prawa do decydowania o prawie do życia. Dlatego Kościół nie może się nie upominać o to, bo jest już pewnie jedną z nielicznych instytucji, które to jeszcze czynią – zaznaczył ks. abp Jan Romeo Pawłowski.

Delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej mówił o roli Kościoła w promowaniu i obronie praw człowieka.

– Zwłaszcza w ostatnich dziesięcioleciach Kościół katolicki zostaje niejako spychany na margines, krytykowany, ignorowany, właśnie dlatego, że upomina się głośno na różnych forach o prawa człowieka – wskazał ksiądz arcybiskup.

W sposób szczególny upomina się o prawo do życia, bo każde życie jest darem – tłumaczyła prof. Maria Marta Cuneo z Argentyny.

– Twoje życie, moje życie, wymaga szacunku i troski. Nie posiadamy na własność życia niczyjego, nawet życia własnego – podkreśliła prof. Maria Marta Cuneo.

Prawo do życia legło u podstaw personalizmu św. Jana Pawła II. Człowiek stał się głównym tematem nauczania polskiego Papieża. Ojciec Święty był świadkiem podeptania godności człowieka poprzez dwa totalitaryzmy: hitleryzm i komunizm – przypomniał o. prof. Jarosław Kupczak.

– Koniec hitleryzmu nie oznaczał nowej epoki, tak samo jak koniec komunizmu – tak jak wydawało nam się czasami w latach 90-tych – automatycznie nie oznaczał nowej epoki. Oznaczał zmierzenie się z nowymi zagrożeniami, z nowymi deformacjami tych podstawowych prawd antropologicznych – zaznaczył o. prof. Jarosław Kupczak OP.

Dyskusja w murach WSKSiM odbywa się pod patronatem ks. kard Zenona Grocholewskiego, prefekta seniora Kongregacji Wychowania Katolickiego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj