W WSKSiM odbyła się konferencja „Niepodległość cyfrowa. Elektroniczna komunikacja między państwem a obywatelami”

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się w piątek konferencja pod hasłem „Niepodległość cyfrowa. Elektroniczna komunikacja między państwem a obywatelami”.

Na spotkanie przybyli czołowi parlamentarzyści. M.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.  Głos w konferencji zabrali też przedstawiciele Poczty Polskiej.

Sympozjum zainaugurował Dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR. Wskazał, że mimo rozwoju technologii, najważniejszą rolę powinien pełnić świadomy i prawy naród.

– Żyjemy w czasach, powiedziałbym, przyspieszonego rozwoju. Bardzo szybko to idzie. Patrzę np. na internet. W Polsce zaczął się w latach 90., a teraz zobaczmy, co jest. Ważne, żeby to wszystko wprowadzić w naród, cały naród. Jak mówił Wincenty Witos „Polski nie zbawi nawet geniusz, ale cały świadomy naród”. Myślę, że „świadomy” to za mało. „Prawy” – o prawych sumieniach, naród który będzie arystokratą ducha – mówił Dyrektor Radia Maryja.

Pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. informatyzacji wymiaru sprawiedliwości Michał Woś w swoim wystąpieniu mówił o elektronicznym funkcjonowaniu polskiego sądownictwa. W sferze usług, jakie wdrożył resort sprawiedliwości, wskazał m.in. na system elektronicznego przydzielania spraw.

– System losowego przydziału spraw to nasz najważniejszy system, bowiem jest on fundamentem niezależności w sądownictwie i niezawisłości. To dzięki temu systemowi skończyliśmy z tą pewną patologią, z którą mieliśmy do czynienia w polskim sądownictwie, w polskim wymiarze sprawiedliwości z czymś zupełnie nadzwyczajnym, z czymś, czego w Europie nie było, funkcjonowało tylko w Polsce – że sprawy były przyznawane de facto uznaniowo. Dzięki udanemu pilotażowi mogliśmy uruchomić system we wszystkich sprawach, we wszystkich sądach w Polsce od 1 stycznia tego roku, w sprawach pierwszej instancji i w składach jednoosobowych, czyli ponad 87 proc. wszystkich spraw w Polsce – tłumaczył Michał Woś.

Sympozjum zorganizował m.in. Instytut Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

RIRM

drukuj