W WSKSiM odbyła się konferencja „Gospodarcza suwerenność” z udziałem premiera Morawieckiego

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się dziś konferencja pt. „Gospodarcza suwerenność”. Gościem był m.in. premier Mateusz Morawiecki. Konferencję zorganizowała WSKSiM we współpracy z Instytutem Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II. Partnerem konferencji były banki: Pekao S.A. i PKO BP.

– Dzisiejsza konferencja „Gospodarcza suwerenność” wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Polska musi dzisiaj łączyć suwerenność gospodarczą z pełnym uczestnictwem w gospodarce globalnej, ale jej uzależnieniami od zagranicznego kapitału musi i powinno systematycznie spadać – podkreślał Andrzej Jaworski, przewodniczący Rady Instytutu „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

Gospodarka musi się opierać także na wartościach.

– Dobra gospodarka to jest realizacja przykazania najważniejszego – przykazania miłości bliźniego. A ono jest tak ważne jak przykazanie miłości Boga. Nie ma miłości Boga bez miłości bliźniego. (…) Marzę o naszej Ojczyźnie, żeby panowała miłość. Miłość to nie uczucia, czy sentymentalizm. Miłość polega na czynach i na woli – wskazywał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i dyrektor Radia Maryja oraz Telewizji Trwam.  

Suwerenność gospodarcza to dziś bardzo istotne zadanie dla rządu. Tym większa suwerenność im silniejsze przedsiębiorstwa – podkreślał premier Mateusz Morawiecki. Wsparciem dla polskich przedsiębiorców jest stworzona przez rząd konstytucja dla biznesu. Nie będzie jednak suwerenności bez własności. Dlatego tak ważne jest wspieranie polskiego kapitału.

– Suwerenność gospodarcza musi zakładać też własność, własność w kluczowych sektorach gospodarki. I tutaj trochę oszołomieni, po 25 latach III RP obudziliśmy się w dużym stopniu z rozsprzedaną gospodarką. Chcę tutaj podziękować ojcu Tadeuszowi (Rydzykowi CSsR – przyp. red.), który przez 25 lat – nawet więcej – walczył o polską własność, walczył o polski kapitalizm – zaznaczył prezes Rady Ministrów.

Kluczowym działaniem rząd w walce o suwerenność gospodarczą jest repolonizacja.

– Suwerenność gospodarcza – również wzmacniamy ją poprzez stopniową repolonizację niektórych sektorów. Kluczowych sektorów. Takich sektorów, jak bankowy – tutaj repolonizacja PKO S.A., czy wcześniej również BPH, Alior Bank, który jest też coraz bardziej polski, repolonizacja części sektora energetycznego – to są kroki, na które poprzez naszą politykę efektywną w systemie podatkowym stać nas było na dokonanie takich zmian gospodarczych, które prowadzą właśnie do podniesienia suwerenności gospodarczej zdrowo rozumianej – mówił premier Morawiecki.

Suwerenność gospodarcza to także innowacyjność. Szef rządu podkreślał, że wierzy w to, że Polska w najbliższych latach może stać się rajem wysokich technologii. Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji zadeklarował także, że rząd w ciągu kilku tygodni zaproponuje specjalny pakiet wsparcia rolników. W dzisiejszej konferencji wzięli także udział m.in. prezes PEKAO S.A., prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, prezes Banku Pocztowego S.A., prezes Banku Ochrony Środowiska, wiceprezes Alior Banku oraz wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj