W Wiedniu odbyło się Forum Afryka-Europa

fot. PAP/Andrzej Lange

„Podejmowanie współpracy w erze cyfrowej” – to temat przewodni Forum Afryka–Europa, które odbyło się w Wiedniu. Unia Europejska chce mocno zaangażować się w rozwój krajów afrykańskich. Gotowa do udzielenia wsparcia oraz współpracy gospodarczej z Afryką jest również Polska. 

Inicjatorami Forum Afryka-Europa w Wiedniu byli Kanclerz Austrii Sebastian Kurtz oraz prezydent Rwandy Paul Kagame. Austria sprawuje obecnie prezydencję w Unii Europejskiej, z kolei Rwanda przewodniczy Unii Afrykańskiej.

– Mam nadzieję, że to forum przyczyni się do zmiany naszego poglądu na Afrykę również w Unii Europejskiej; że Europejczycy nie będą tylko myśleli o biednej Afryce, ale o kontynencie szans; że europejskie firmy zbliżą się do kontynentu afrykańskiego i dostrzegą szansę na współpracę – mówił kanclerz Austrii Sebastian Kurtz.

– Nie chcemy mierzyć sukcesu wyłącznie statystykami migracyjnymi. Znacznie lepszą miarą jest to, w jaki sposób tworzenie wysokiej jakości cyfrowych miejsc pracy w Afryce będzie również sprzyjać wzrostowi zatrudnienia w Europie – zaznaczył Paul Kagame, prezydent Rwandy.

Polskę w Wiedniu reprezentował premier Mateusz Morawiecki.

– Jestem przekonany, że taki szczyt Europa-Afryka prowadzi we właściwym kierunku, że państwa afrykańskie wiedzą, że chcemy tę współpracę gospodarczą rozwijać, ale od nich też oczekujemy, żeby skutecznie zapobiegały różnym napięciom migracyjnym – podkreślił szef polskiego rządu.

W forum Afryka–Europa uczestniczyli nie tylko politycy, ale także przedstawiciele dużych i małych firm, które chcą inwestować w Afryce. Takie plany mają również Polskie firmy.

– Polska nigdy nie miała przeszłości kolonialnej. Nie była państwem kolonizującym, co jest bardzo ważne dla tych państw afrykańskich – wskazał Mateusz Morawiecki.

Polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na preferencyjne kredyty oraz wsparcie siedmiu biur handlowych funkcjonujących w Afryce m.in. w Nigerii, Maroku i Egipcie. Kolejne dwa powstaną w Nigerii i RPA.

– Mają ułatwiać, mają motywować przedsiębiorców do ekspansji  zagranicznej – wyjaśnił polski premier. 

Wymiana handlowa z Afryką stanowi zaledwie jeden procent całej wymiany zagranicznej Polski z innymi krajami. Dlatego rząd chce dążyć do wzrostu eksportu szczególnie w sektorze spożywczym, produkcji maszyn i elektroniki oraz usług – głównie informatycznych. Do Polski miałyby natomiast trafiać  surowce energetyczne.

– Surowce, ropa naftowa – my chcemy dywersyfikować źródła dostaw surowców do Polski i to jest ważny kierunek, w którym idziemy – powiedział Mateusz Morawiecki.

Unia Europejska dość późno dostrzegła potencjał drzemiący w Afryce. Od lat o wpływy walczą tam Rosja, Stany Zjednoczone oraz Chiny. Pekin we wrześniu zapowiedział, że przeznaczy dodatkowe 50 mld dolarów na inwestycje i kredyty dla państw afrykańskich. Planuje też umorzyć długi najbiedniejszym z nich.  Unijni politycy optymistycznie patrzą w przyszłość.

–  Nidy nie jest za późno – podkreślił premier Chorwacji Andrej Plenković.

 

Piotr Krupa/TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl