W. Waszczykowski o konsekwencjach Brexitu

Odejście Davida Camerona, rozpisanie wyborów, dyskusja nad tym, jak ułożyć relacje z Unią Europejską – z takim scenariuszem w ocenie Witolda Waszczykowskiego, szefa polskiego MSZ-u, zmierzy się w najbliższych miesiącach Wielka Brytania. Negocjacje w sprawie tzw. Brexitu – jak wskazuje Traktat o UE – mogą potrwać od dwóch do piętnastu lat.

Minister Witold Waszczykowski był gościem czwartkowej audycji „Polski punkt widzenia” w Telewizji Trwam. W rozmowie z red. Dariuszem Pogorzelskim wskazywał, że wiele argumentów zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej było naciąganych i demagogicznych.

Koncentrowano się głównie na tym, że Wielka Brytania odzyska pieniądze, składkę, którą wpłaca, odzyska pewną suwerenność, zamknie granice, nie wpuści tylu imigrantów, ilu obecnie wpuszcza itd. Mówi się, że będzie miała większą suwerenność. To jest iluzja, dlatego że Wielka Brytania przecież się nie odizoluje, chociaż jest wyspą, i będzie współpracowała z Europą – wskazywał szef polskiego MSZ-u.

Jak tłumaczył, tzw. Brexit może mieć daleko idące konsekwencje wewnętrzne. Zjednoczone Królestwo obejmuje bowiem terytorium Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Niewiadomą jest, czy w kraju, nie będącym częścią UE, będą chcieli pozostać Szkoci.

Największym problemem – według ministra – może okazać się jednak Irlandia, gdzie jeszcze niedawno toczyła się regularna wojna domowa.

Wejście Wielkiej Brytanii i Irlandii do Unii Europejskiej spowodowało, że de facto Irlandia się zjednoczyła, bo między Irlandią Północną, należącą do Zjednoczonego Królestwa, a faktyczną Irlandią nie ma dzisiaj granicy. Ta granica będzie przywrócona, a więc zaczną się znowu spory wśród Irlandczyków – akcentował Witold Waszczykowski.

Za najbardziej prawdopodobny scenariusz szef MSZ-u uznał odejście Davida Camerona i rozpisanie wyborów w Wielkiej Brytanii. Następnie rozpoczną się negocjacje nad relacjami Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską.

Jeśli będzie chciała się rozwijać, to będzie musiała utrzymywać otwarty rynek współpracujący z Europą. Jeśli będzie chciała na tym jednolitym rynku pracować, funkcjonować, to będzie musiała płacić za odpowiednie programy tak, jak robi to np. Norwegia itd. – zauważył minister.

Jak tłumaczył, w Europie rozgorzeje dyskusja nad tym, czy Wielka Brytania będzie musiała płacić składkę do wspólnego budżetu UE. Rozpoczną się także negocjacje nad pozycją Zjednoczonego Królestwa względem Unii.

Może być to pozycja podobna do Norwegii, gdzie Wielka Brytania zostanie na tym wielkim, jednolitym, wspólnym rynku, ale za to też się płaci, a nie decyduje. Może to być Europejski Obszar Gospodarczy, w którym jest np. Szwajcaria, ale to też jest rozwiązanie trudne i niezbyt korzystne. W związku z tym, negocjując nową umowę z Unią Europejską, Wielka Brytania i tak będzie ponosiła koszty – mówił szef MSZ-u.

Redukcja składki, której Wielka Brytania nie będzie płacić, nie będąc członkiem UE, może okazać się niewielka w stosunku do kosztów, jakie poniesie, chcąc utrzymywać się na wspólnym europejskim rynku – zauważył Witold Waszczykowski. Negocjacje ws. wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii mogą trwać od dwóch do piętnastu lat – tłumaczył, powołując się na Traktat o UE.

Tzw. Brexit pociągnie ze sobą zmiany w instytucjach europejskich. W najbliższych latach będą odchodzić nie tylko europosłowie, ale i brytyjscy urzędnicy w Komisji Europejskiej czy innych organach europejskich.

Polska ma 50 europosłów, Wielka Brytania ma więcej. Mogłoby dojść do załamania pewnych ugrupowań, w których są posłowie np. nasze ugrupowanie EKR-u. Tutaj konsekwencje byłyby bardzo duże – mówił minister.

Szef MSZ-u przypomniał, że na skutek pracy Wielkiej Brytanii i Polski udało się zahamować rozwój UE w kierunku federalistycznej koncepcji francusko-niemieckiej. Wysiłek podjęty przez Zjednoczone Królestwo pozwolił na wprowadzenie koncepcji wielowalutowości, co oznacza, że nie wszystkie kraje Europy są skazane na walutę euro.

Całość czwartkowej audycji „Polski punkt widzenia” z udziałem ministra Witolda Waszczykowskiego można obejrzeć [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl