Fot. Nasz Dziennik/Marek Borawski

W Warszawie zostanie zaprezentowany raport „Co mają polscy sędziowie?”

„Co mają polscy sędziowie?” to tytuł raportu, który dziś zostanie zaprezentowany w Centrum Konferencyjnym Zielna w Warszawie.

To pierwsze tego typu opracowanie. Raport powstał na podstawie analizy oświadczeń majątkowych ponad 2,7 tys. sędziów z trzech apelacji: warszawskiej, szczecińskiej i rzeszowskiej. W dokumencie przygotowanym przez Firmę Doradczą Bridge znajdują się informacje o tym, m.in., w jakim domu mieszka polski sędzia, co trzyma w garażu, jakie ma kredyty a jakie oszczędności.

Z analizy wynika, że średnia powierzchnia całkowita domów sędziów wynosiła ok. 182 m2, a mieszkań około 62 m2. Zbadana grupa sędziów jest cztery razy częściej zadłużona na cele mieszkaniowe niż przeciętny Polak. Samochód sędziego ma średnio 8 lat.

A o ich sytuacji finansowej, która jest oceniana jako dobra lub bardzo dobra powiedział Radiu Maryja Piotr Wysocki, szef Firmy Doradczej Bridge.

– 91 proc. sędziów, których oświadczenia badaliśmy, zadeklarowało, że ma oszczędności w polskiej walucie i to jest średnio 125 tys. zł oszczędności. Jest to ok. trzy razy więcej oszczędności niż posiada statystyczny Polak. Według danych Narodowego Banku Polskiego, średnia wartość aktywów finansowych gospodarstw domowych wynosi 41,3 tys. złotych. To są oszczędności, w które wchodzą np. fundusze inwestycyjne, akcje obligacji i tym podobne, a w przypadku deklaracji sędziowskich mówimy tylko o gotówce. Środowisko sędziów jest jednak bardzo zróżnicowane – zaznaczył Piotr Wysocki.

Firma wybrała do analizy te trzy apelacje ze względu na wskaźniki dotyczące jakości pracy tych sądów, strukturę demograficzną oraz sytuacje społeczno-gospodarczą i polityczną w danych regionach.

Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, średnie miesięczne wynagrodzenie sędziego w Polsce w IV kwartale ub.r. wynosiło ponad 12,5 tys. zł brutto.

Z całością raportu można się zapoznać na stronie internetowej firmy Bidge.

RIRM

drukuj