W Warszawie trwa 13. Festiwal Chóralny „Varsovia Cantat”

W Warszawie już po raz 13. odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Varsovia Cantat”. W ciągu trzech dni odbędą się koncerty oraz przesłuchania konkursowe chórów z całego świata. To dobra okazja do promocji Polski. 

Festiwal wyróżnia śpiew a’capella, czyli bez użycia instrumentów. W wydarzeniu biorą udział chóry amatorskie. Ich poziom jednak niewiele odbiega od chórów zawodowych. 

– My znamy tych wielkich kompozytorów, dlatego że ta muzyka jest wykorzystywana w wielkich formach scenicznych z orkiestrą, a tu jest forma bez orkiestry Można się naprawdę zdziwić, jak człowiek bez akompaniamentu potrafi zaśpiewać pięknie – podkreśla Maciej Przerwa, dyrektor organizacyjny festiwalu „Varsovia Cantat”. 

W tym roku z zagranicy przybyły zespoły m.in. z Macedonii czy Mołdawii.

– Nie ma rozróżnienia, czy jest to wschód czy zachód Europy, nasi południowi sąsiedzi czy nawet Skandynawowie. Niejednokrotnie zdarzało się też, że przyjeżdżały chóry spoza Europy, np. z Nigerii, z Libanu, z Indonezji – wskazuje Wojciech Pięta, prezes Towarzystwa Śpiewaczego „Lira”, organizator festiwalu.   

Chóry zaprezentują swoje umiejętności w stołecznych kościołach. Część konkursowa będzie miała miejsce dziś w sali koncertowej Galerii Porczyńskich im. Jana Pawła II. 

– W kościołach jest to oczywiście repertuar sakralny, natomiast podczas przesłuchań konkursowych zespół może wybrać jeden utwór dowolnie, a drugi spośród obowiązkowych utworów jest inspirowany kulturą kraju pochodzenia – tłumaczy Wojciech Pięta.  

Każdy zespół będzie musiał wykonać utwór sakralny, ludowy, współczesny i dowolny. Oceniane będą różne aspekty.

– Kryteria muzyczne to emisja głosu, artykulacja, to jest zgodność repertuaru z epoką i z regulaminem festiwalu, czyli chóry śpiewają te utwory, które są zapisane w regulaminie, oraz czy je śpiewają zgodnie z epoką, w której powstały – zaznacza Marcin Cmiel, dyrektor artystyczny Towarzystwa Śpiewaczego „Lira”.

Koncert galowy z rozdaniem nagród zaplanowano na niedzielę w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Wstęp na wszystkie koncerty i przesłuchania konkursowe jest wolny. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła TV Trwam, Radio Maryja oraz „Nasz Dziennik”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl