PAP/Jacek Turczyk

W Warszawie odbyły się uroczystości w święto Służby Ochrony Państwa

Na dziedzińcu Belwederu odbyły się uroczystości z okazji święta Służby Ochrony Państwa. Uczestniczyli w nich m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński oraz kierownictwo i funkcjonariusze SOP.

Podczas uroczystości służbie nadano sztandar, wręczono też odznaczenia państwowe. Odbyło się ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy.

Prezydent RP Andrzej Duda podziękował im za służbę i zwrócił uwagę na jej rangę. Wskazał, że zadania SOP to nie tylko ochrona VIP-ów i najważniejszych obiektów.

– Chciałem wam także podziękować osobiście, bo dzisiaj należę do tych, którzy są przez was na co dzień ochraniani. Dobrze wiem, że to trudne. Trudne i dla was – dla tych, którzy w tej mojej bezpośredniej ochronie służą, ale trudne także i dla mnie, bo nie jest to łatwe cały czas mieć w swoim otoczeniu ludzi, którzy mają wgląd w życie prywatne, w każdy cal, w zasadzie, życia. Ale wszyscy wiemy, że taka jest ta służba. Nie jest pewnie ona z tych samych względów i innych łatwa również i dla was. Nie jest pewnie wcale łatwe oglądać każdy fragment czyjegoś życia. Nie jest łatwe dla waszych najbliższych to, że tak wiele z tego czasu, który mógłby być poświęcony dla rodziny, poświęcacie na służbę. To jest wasza służba dla Rzeczypospolitej – powiedział prezydent.

Pierwszego lutego weszła w życie ustawa, która powołała Służbę Ochrony Państwa w miejsce Biura Ochrony Rządu. Docelowo, po roku 2022, w SOP ma służyć 3 tys. funkcjonariuszy.

RIRM

drukuj