PAP/Paweł Supernak

W Warszawie odbyła się XX sesja polsko-litewskiego Zgromadzenia Parlamentarnego

W Sejmie odbyła się dziś XX sesja polsko-litewskiego Zgromadzenia Parlamentarnego. Zgromadzenie Parlamentarne obu państw to jeden z formatów współpracy dwustronnej.

Obronność, infrastruktura, nauka, a także ochrona dziedzictwa narodowego – to niektóre z tematów poruszonych podczas sesji. W tym roku obchodzimy 25-lecie podpisania traktatu między Polską a Litwą o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy. XX sesja polsko-litewskiego Zgromadzenia Parlamentarnego stanowiła okazję do podsumowania tego czasu.

Stojąca na czele polskiej delegacji wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek wyraziła oczekiwanie, że Sejm Litwy wypracuje rozwiązania dotyczące polskiej oświaty, obecności języka polskiego, zwrotu ziemi i ustawy o mniejszościach narodowych. Wracamy do rozmów pod długiej przerwie. Dziś uczyniliśmy ważny krok – wskazała polityk.

– Myślę, że naszym wspólnym sukcesem jest to, że dzisiaj to Zgromadzenie Parlamentarne się odbywa po 10 latach bierności. Idźmy naprzód. Myślę, że podnieśliśmy dzisiaj wiele trudnych tematów. Plusem i sukcesem jest to, że mamy odwagę mówić o rzeczach, które nas łączą i tych, które są trudne, a powinniśmy się nimi zająć. Tematów, których nie podjęliśmy też pewnie wiele byśmy znaleźli, ale agendę dzisiejszego spotkania ustaliliśmy wspólnie: strona polska i strona litewska – zaznaczyła Beata Mazurek.

Litwę w rozmowach reprezentowała delegacja z posłem na Sejm Litwy Arvydasem Nekrosiusem na czele. W obradach wzięli udział przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

 

drukuj