W Warszawie nastąpi dziś otwarcie nowej Izby Pamięci Generała Kuklińskiego

Na Starym Mieście w Warszawie o godz. 11.00 nastąpi dziś otwarcie nowej Izby Pamięci Generała Kuklińskiego. To muzeum nie jest tylko stricte opowieścią o Ryszardzie Kuklińskim – jest opowieścią o tym, jak Polacy musieli walczyć w konspiracji z okupantami – wskazał Filip Frąckowiak, dyrektor Izby, podczas „Polskiego punktu widzenia” w TV Trwam.

Pierwotną ekspozycję o gen. Ryszardzie Kuklińskim stworzył prof. Józef Szaniawski. Po 12 latach Filip Frąckowiak – jego syn – doprowadził do powiększenia i zmodernizowania ekspozycji o Polaku, który będąc w samym środku systemy komunistycznego, podjął samotną batalię przeciw Sowietom, którzy chcieli rozpętać III wojnę światową  przeciwko Europie Zachodniej i państwom NATO [czytaj więcej].

– Muzeum słynęło przede wszystkim z tego, że posiada mapę z 1970 r., która prezentuje pierwszy strategiczny ruch, pierwsze 3 dni III wojny światowej – Moskwa wyobraziła sobie, że rzuci Polaków do ataku na Danię, część Niemiec zachodnich, Holandię i Belgię. To jest szalenie skomplikowana materia, trzeba było rozłożyć to na czynniki pierwsze, by laik mógł to zrozumieć. W piękny sposób graficzny zostało to przełożone na multimedia, dzień po dniu, manewr po manewrze, nawet z muzyką (…). To muzeum nie jest tylko stricte opowieścią o Ryszardzie Kuklińskim – jest opowieścią o tym, jak Polacy musieli walczyć w konspiracji z okupantami – zaznaczył  dyrektor Izby Pamięci gen. Kuklińskiego.

W Muzeum znajduje się także oryginalny mundur gen. Ryszarda Kuklińskiego, zegarek, a także korespondencje i listy, które słał do Józefa Szaniawskiego oraz prezydenta Warszawy prof. Lecha Kaczyńskiego. Różaniec, który otrzymał od św. Jana Pawła II będzie leżał na cegle z muru kopalni „Wujek”. Są również wszystkie wypowiedzi generała dla polskich mediów z 1998 r.

– To jest ważne, bo poprzez monitor multimedialny będzie można stanąć twarzą w twarz z Ryszardem Kuklińskim i wysłuchać, co myślał, kiedy podejmował decyzję o swojej samotnej misji – mówił gość „Polskiego punktu widzenia”.

W Izbie znajdą się zupełnie nowe elementy – związane m.in. z prof. Józefem Szaniawskim.

– Będzie oś życia mojego śp. taty – od narodzin we Lwowie, przez ciężkie więzienia i fałszywe oskarżenia. Będzie propagandowy materiał z ogłoszenia wyroku na mojego tatę, czyli sędzia w mundurze PRL wygłaszający frazę: „10 lat więzienia za pracę agenturalną”, co było oczywiście kłamstwem – poinformował Filip Frąckowiak.

Dyrektor Izby Pamięci gen. Kuklińskiego powiedział, że w muzeum będzie można zobaczyć również część poświęconą roli Ojca Świętego Jana Pawła II.

– Zostały połączone dwie bardzo ważne wypowiedzi Papieża z wypowiedzią prezydenta Ronalda Reagana. Najpierw mówi Ojciec Święty i wzywa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi”, a następnie jest zamach na Papieża na Placu św. Piotra. Potem prezydent USA mówi o „Imperium zła” – słynny wykład, po czym następuje na niego zamach. Niewiele ludzi wie, że te dwie próby zamachu dzieliło zaledwie 6 tyg. Można powiedzieć, że był to element jednej akcji KGB. Ten krótki film pokazuje, jak inny byłby świat, gdyby wtedy do tego doszło – wyjaśnił gość TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl