fot. PAP

W Świętokrzyskiem spada poziom wody w większości rzek

Stabilizuje się sytuacja powodziowa Świętokrzyskiem. W większości miejsc stan rzek obniża się – poinformowało PAP we wtorek rano Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach (WCZK).

Pracowitą noc mają za sobą strażacy w powiecie sandomierskim. Ich działania polegały przede wszystkim na monitoringu wałów oraz wzmacnianiu ich wszędzie tam, gdzie pojawiły się podsiąki – powiedział PAP oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Bogusław Karbowniczek.

„W Sandomierzu poziom Wisły spadł poniżej 700 cm i jest o 85 cm wyższy od stanu alarmowego. Lepiej jest także w Zawichoście, tam jednak stan alarmowy nadal jest przekroczony o metr” – wyjaśnił.

Według Karbowniczka, na obecnym etapie ratownicy muszą pracować ze zwiększoną czujnością. „Napór wody swoje robi, dlatego nadal musimy bacznie obserwować wały i reagować wszędzie tam, gdzie może pojawić się woda. Na szczęście sytuacja cały czas stabilizuje się” – dodał. To będą nadal główne zadania dla strażaków do momentu powrotu stanu Wisły poniżej stanów alarmowych.

Bez poważniejszych zdarzeń minęła noc także w powiecie opatowskim. Według mł. bryg. Mirosława Wichy z Komendy Powiatowej PSP w Opatowie, tam również działania koncentrowały się na zabezpieczaniu i obserwacji wałów.

We wtorek rano w województwie świętokrzyskim stany alarmowe przekroczone były na Wiśle w Połańcu, Sandomierzu, Zawichoście; na Kamiennej w Wąchocku oraz na Koprzywiance w Koprzywnicy.

Jak powiedział PAP dyżurny WCZK w Kielcach Józef Białogoński, stany ostrzegawcze utrzymują się łącznie w 11 miejscach na rzekach: Czarna Nida, Nida, Czarna Staszowska, Bobrza, Czarna Włoszczowska, Kamienna.

PAP

drukuj