W środę sejmowa komisja powinna zająć się ustawą „węglową” 

Prawdopodobnie w środę sejmowa komisja ds. energetyki i surowców energetycznych rozpocznie pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Wprowadza ona m.in. normy jakościowe dla węgla.

Jak podało w piątek Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu, projekt – po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów – Marszałek Sejmu skierował do druku i pierwszego czytania w komisji nadzwyczajnej ds. energetyki.

Jak powiedział PAP szef tej komisji Andrzej Czerwiński (PO), czas na zajęcie się tym projektem zarezerwowano na środę 1 października rano.

Klub PO zgłosił w czwartek dwa projekty ustaw, które mają poprawić sytuację polskiego węgla wobec taniego importu i wpłynąć na kryzysową sytuację w górnictwie. W przygotowaniu jest jeszcze jeden projekt zmiany ustawowej.

Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz poinformował z kolei w czwartek, że projekty zostały przygotowane przez rząd we współpracy z posłami, a trafiły do Sejmu jako poselskie, gdyż ta ścieżka jest szybsza.

Projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw przewiduje wprowadzenie dla dostawców i importerów węgla konieczność posiadania certyfikatów jakości. Zakłada, że kontrola jakości będzie prowadzona na granicach przez Służbę Celną, a w handlu detalicznym przez organy Inspekcji Handlowej.

Według proponowanych zapisów, „kto uniemożliwia lub utrudnia inspektorowi przeprowadzenie kontroli lub usuwa paliwa stałe zabezpieczone w wyniku kontroli, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Prezentując tą propozycję w czwartek Czerwiński zauważył, że Polska „jest w tej chwili zarzucana przez węgiel pochodzący głównie z Rosji”, który jest gorszej jakości i jest „mieszany z dobrym polskim węglem”. „By ograniczyć te nierynkowe działania, proponujemy wprowadzenie systemu monitorowania. By to było skuteczne, proponujemy stosunkowo wysokie kary” – zaznaczył poseł. W zależności od ilości węgla – jak tłumaczył – będą one wynosiły od 50 tys. zł do miliona złotych.

Drugim zgłoszonym przez PO w czwartek projektem jest nowelizacja Prawa energetycznego, zakładająca wprowadzenie koncesji na obrót węglem, wydawanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jak w piątek poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu, propozycja ta jest przedmiotem „pilnych analiz służb prawnych Kancelarii Sejmu”.

Wstępny harmonogram prac nad obydwoma dokumentami przewiduje szybką ścieżkę legislacyjną – podkreśliło biuro.

Trzecim projektem, który ma zgłosić PO, jest nowelizacja Prawa zamówień publicznych – ma ułatwić sprzedaż węgla, który ma świadectwo jakościowe. Według autorów, obecnie jest on opiniowany przez resort gospodarki.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl